fot. wikipedia.org

Bp Nitkiewicz: troska ekologiczna powinna zaczynać się od troski o człowieka

Troska ekologiczna powinna zaczynać się od troski o człowieka, o jego życie, o jakość tego życia – wskazywał dziś w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości 25-lecia Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Troszczyć się o jakość ludzkiego życia
Biskup zauważył, że ARiMR pomaga polskim rolnikom, uwzględnia polską tradycję i lokalne uwarunkowania. Ocenił, że agencja „zachowuje roztropność i jest daleka od pseudo-ekologicznej przesady”. – Myślę, że na Zachodzie można mówić czasami o swojego rodzaju histerii, kiedy niektóre wpływowe osoby sugerują np. ograniczenie liczby dzieci w rodzinach, czy nawet wprowadzenie limitów sprzedaży mięsa, twierdząc, że inaczej doprowadzimy naszą planetę do katastrofy. Nie możemy jednak zapominać, że troska ekologiczna powinna zaczynać się od troski o człowieka, o jego życie, o jakość tego życia – wskazywał ordynariusz sandomierski.

>>> Moje ekologiczne nawrócenie. 10 sposobów na zmianę nawyków, które nas zabijają

Kaznodzieja podkreślał, że człowiek jest pierwszym i najważniejszym stworzeniem, które Bóg uczynił na swój obraz i podobieństwo, a niestety ekologia staje się czasami ideologią, czy wręcz nową religią.

– Są i u nas grupy dążące do wywrócenia porządku ustanowionego przez Boga – Stworzyciela Nieba i Ziemi. To nie znaczy, że mamy lekceważyć zagrożenia wynikające z industrializacji rolnictwa, genetycznej modyfikacji roślin i zwierząt, ze stosowania śmiercionośnych preparatów. Wręcz przeciwnie, powinniśmy troszczyć się o wszelkie stworzenie, o całą planetę. Sam Bóg zlecił nam to zadanie. Należy jednak zachować właściwe proporcje i hierarchię – wskazywał biskup.

Inwestować w młodego człowieka
Hierarcha zwrócił uwagę na to, że polska wieś odmłodniała i Polska ma najniższy średni wiek rolnika w Unii Europejskiej. – To zobowiązuje, bo przecież młodzi, mający przed sobą całe życie powinni się rozwijać, a przy tym mają swoje potrzeby. Gwarancje socjalne i pomoc materialna są bardzo ważne, lecz należy troszczyć się także o ducha, o kulturę. Szkoda, że na naszym obszarze zanikły niemal całkowicie uniwersytety ludowe. Myślę, że wszyscy, zaczynając od Kościoła, mamy w tej sprawie sporo do zrobienia – podkreślał bp Nitkiewicz.

Ordynariusz dokonał poświęcenia sztandaru agencji. Posadzony został także pamiątkowy dąb przy siedzibie Sandomierskiego Biura Powiatowego ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to instytucja powołana w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze