Bp Ostrowski: Maryja może pomóc nam stać się wolnymi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ty, Matko, uświadomiłaś nam, iż najpierw trzeba być wolnym wewnętrznie, aby być gotowym do udźwignięcia daru wolności zewnętrznej – powiedział bp Janusz Ostrowski podczas zawiązania wspólnoty modlitewnej, od którego rozpoczęły się sobotnie uroczystości Dnia Pokutnego w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Dzień Pokutny nawiązuje do maryjnych objawień w Gietrzwałdzie sprzed 141 lat i ma być też elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W modlitewnym wprowadzeniu bp Janusz Ostrowski przypomniał przed wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, że 141 lat temu „tu, w Gietrzwałdzie, nasz naród pogrążony w niewoli zewnętrznej tracił nadzieję”. – Uświadomiłaś nam przyczyny, które doprowadziły do utraty wolności, a równocześnie wskazałaś drogę, którą trzeba przebyć, by na nowo stać się ludem wolnym – mówił biskup.

„Grzechy naszych przodków doprowadziły do stępienia sumień. Zwyciężył egoizm i głupota. Szatan, który jest ojcem kłamstwa i podziałów, triumfował w ludzkich sercach. Wszelkie próby odzyskania wolności i niepodległości zewnętrznej kończyły się klęską, gdyż w sercach Polaków brakowało prawdziwej wolności od grzechu” – podkreślił warmiński biskup pomocniczy.

„Ty, Matko – modlił się bp Ostrowski – uświadomiłaś nam, iż najpierw trzeba być wolnym wewnętrznie, aby być gotowym do udźwignięcia daru wolności zewnętrznej. Upraszaj nam u Twego Syna odwagę do walki z niewolą grzechu, abyśmy – strzegąc naszej wolności na ziemi – osiągnęli wieczną wolność w niebie”.

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Po przedpołudniowej Drodze Krzyżowej rozpocznie się nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu i indywidualną spowiedzią.

„Do tej spowiedzi tysięcy ludzi na błoniach gietrzwałdzkich chcemy zmobilizować wszystkich duchownych archidiecezji warmińskiej oraz innych przybyłych z wielu stron Polski” – wyjaśnił w rozmowie z KAI metropolita warmiński abp Górzyński.

Spowiedź będzie odbywać się w warunkach polowych: „tam gdzie jest ksiądz, tam jest spowiedź” – podobnie jak to się odbywało podczas papieskich pielgrzymek czy Światowych Dni Młodzieży.

O godz. 14.30 rozpocznie się polowa Eucharystia przy Źródełku – centralny moment spotkania, wyrażający dziękczynienie za dar wolności. Mszę św. transmitować będzie TVP.

Dzień Pokutny zakończy wspólne uwielbienie wraz z zespołem „Deus Meus”. Całość trwać będzie do godz. 18.00 na błoniach rozciągających się wokół sanktuarium w Gietrzwałdzie. Transmisję wszystkich wydarzeń można oglądać na stronie archidiecezji warmińskiej archwarmia.pl.

Zobacz także
Wasze komentarze