fot. www.karmel.pl

Bp Piotrowski: dom w Nazarecie wytyczył Maryi drogę do świętości

Przykład zjednoczenia Maryi z Bogiem jest nadal pouczający dla chrześcijan XXI w. – mówił dziś bp Jan Piotrowski w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach.

Biskup kielecki przewodniczył obchodom 60 – lecia koronacji figury, wokół której wyrosło sanktuarium zwane „piotrkowickim Loreto”. Prowadzą je ojcowie karmelici.

W uroczystości wzięły udział tysiące wiernych, w tym grupy pielgrzymkowe przybywające do sanktuarium pieszo, zgodnie z wielowiekową tradycją, 16 delegacji gminnych z wieńcami dożynkowymi, władze powiatowe ze starostą kieleckim Michałem Godowskim oraz samorządowe z burmistrzem Pawłem Wójcikiem.

– Przychodzimy z tą samą wiarą i miłością, co 60 lat temu – mówił do zgromadzonych bp Piotrowski. Przypomniał, że koronacji czczonej od wieków cudownej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem dokonał 7 września 1958 r. bp Czesław Kaczmarek. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.

– Maryja z niezmienną troską i miłością mówi: „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”. Ufamy, że prowadzi nas do Boga, który daje nam zbawienie, a więc w przyszłość, o której ludzkie ucho nie słyszało, oko nie widziało, a nawet rozum nie jest w stanie pojąć – mówił hierarcha. Przypomniał, że Maryja nieustannie zaprasza nas do komunii miłości oraz wspominał Jej dom rodzinny w Nazarecie, wytyczający drogę Maryi do świętości. 

Historia sanktuarium MB Loretańskiej ma swoje początki w XVII w., gdy figurę Matki Bożej z 1400 r. przeniesiono z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP, co odbyło się 15 sierpnia 1638 roku. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę MB Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim i powszechnie czczoną.

XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy tutaj odzyskiwali zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół, którego budowę ukończono w 1652 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze