Bp Piotrowski: bez Eucharystii św. Stanisław nie miałby odwagi głoszenia Ewangelii
Bez Eucharystii św. Stanisław nie miałby odwagi do głoszenia Ewangelii, której domagała się jego posługa dobrego pasterza – nie przerażała go wrogość otoczenia, ale ze łzami czuwał nad czystością wiary i obyczajów w ogromnej podówczas diecezji krakowskiej – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, w uroczystość św. Stanisława.
Św. Stanisław jest patronem Polski i diecezji kieleckiej.
Św. Stanisław – dobry pasterz
Wspominając okoliczności śmierci bp. Stanisława, bp Piotrowski podkreślił: – Jako dobry pasterz podjął wyzwanie rzucone mu przez króla – skądinąd odważnego władcę, który rezygnując z życia w prawdzie dał się zdeprawować złu i zarozumiałości. Pycha i okrucieństwo doprowadziły go do zbrodni, utraty tronu i wygnania.
Męczennicy są wzorem
Biskup, nawiązując do postaci patrona dzisiejszego dnia, podkreślił rolę męczenników w Kościele, którzy od zawsze stanowili wzór dla wiernych.
– Mimo że żył w XI wieku, a szczegóły z jego życia zakrywa zasłona minionej historii, to jednak jest coś, co jego osobę czyni nam bliską – mówił, przypominając za św. Janem Pawłem II, że święci nie przemijają, ale rodzą świętych.
Zauważył także, że Kościół od pierwszych wieków zawsze pamiętał o męczennikach. Wspólnota Kościoła pierwotnego była poddana próbie prześladowań z powodu wiary w Jezusa Chrystusa, przykładem tych prześladowań było męczeństwo diakona Szczepana, które zorganizował Szaweł – faryzeusz z Tarsu, później nawrócony Paweł, Apostoł Narodów – przypominał bp Piotrowski. Wskazał także na „wierność, której ceną jest męczeństwo”.
>>>Bp Jeż: relikwie św. Stanisława przypominają nam o konieczności obrony naszej wiary
Siła pochodzi z Eucharystii
Wspominając kieleckich męczenników za wiarę, m.in. bł. Józefa Pawłowskiego i bp. Czesława Kaczmarka, zauważył co dawało i daje siłę ludziom, którzy są gotowi ponieść śmierć dla Chrystusa.
– Skąd taka odwaga wiary, która pokonuje strach przed cierpieniem i śmiercią? Oni wszyscy począwszy od św. Stanisława, aż po ostatniego męczennika za wiarę w naszych czasach, zawsze czerpali moc z Eucharystii. Każdy człowiek nosi w sobie pragnienie prawdy, dlatego Jezus, który jest Drogą, Prawdą i Życiem zwraca się do ludzkiego serca, które czuje się pielgrzymem – do serca tęskniącego za źródłem życia, które prosi o prawdę – podkreślał biskup kielecki.
To Eucharystia, zdaniem biskupa, dawała odwagę św. Stanisławowi i innym męczennikom.
Gaude Mater Polonia
Wspomniał również motyw kielecki związany z kanonizacją bp. Stanisława – hymn Gaude Mater Polonia, napisany na jego kanonizację przez Wincentego z Kielc. Najstarszy zapis hymnu z 1372 r. znajduje się w antyfonarzu kolegiaty kieleckiej i przechowywany jest w skarbcu katedry.
– Dlatego nie rezygnujmy z tego, co dobre, a Eucharystia, której czcicielem był św. Stanisław, niech dodaje nam sił i odwagi do świadectwa wiary, a wtedy jak św. Stanisław będziemy prawdziwymi świadkami Jezusa Chrystusa – zachęcał w zakończeniu homilii bp Jan Piotrowski.
Dzisiaj w Kielcach uroczystości ku czci św. Stanisława odbywały się w kościele na osiedlu Barwinek, którego jest on patronem. Kult św. Stanisława jest także silny w parafii Żębocin w dekanacie proszowickim, gdzie późniejszy biskup krakowski miał być proboszczem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |