fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Bp Piotrowski: zwracam się do wszystkich o łaskawe wsparcie misji

Zwracam się do wszystkich tworzących wspólnotę Kościoła w Polsce, duchownych i świeckich, z prośbą o modlitwę i o łaskawe wsparcie misji – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji, w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie w niedzielę misyjną „Ad Gentes”.

Bp Piotrowski przypomniał, że Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, od 2006 r. jest obchodzony zawsze w drugą niedzielę Wielkiego Postu oraz że jest on okazją do solidarności z dziełem misyjnym. Przypomniał, że dzięki ofiarnej służbie misjonarzy, ich modlitwie, cierpieniu i wytrwałej pracy, umacniają się młode Kościoły.

– Dzień ten jest sposobnością, aby wesprzeć modlitewnie i finansowo 1074 polskich misjonarzy i misjonarek, posługujących w 99 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Głoszą Ewangelię różnymi językami do ludzi różnych ludów i kultur, ale w myśl prawdy, jaką wyraził kiedyś św. Jan Paweł II, że każda kultura jest godna Ewangelii. Idą do wszystkich bez wyjątku – stwierdził biskup.

>>> Módlmy się za misjonarzy, dołączmy do akcji Misjonarz na Post

Prosił o misyjne zaangażowanie i wspieranie misji. Przypomniał, że codzienne edukacyjne, charytatywne, medyczne dzieła misyjne rozwijają się dzięki naszej jałmużnie. Zauważył, że misjonarki i misjonarze są także budowniczymi Kościoła w Polsce, pomagając w „realizacji naszych duchowych zadań” i pozwalają wierzyć, że na „wszystkich kontynentach tworzymy jeden apostolski Kościół”.

Oblaci.pl/P. Petelski OMI

– Aby misyjne dzieło Kościoła mogło się rozwijać i przynosić błogosławione owoce i nam potrzeba dojrzałości wiary, aby z niej rodziło się nasze misyjne zaangażowanie. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – w rodzinie, w parafii, w katechezie, w stowarzyszeniach apostolskich i ruchach – przypomniał. Zwracam się do wszystkich tworzących wspólnotę Kościoła w Polsce, duchownych i świeckich, o łaskawe wsparcie misji – mówił.

Z tą prośbą biskup kielecki zwrócił się do chorych, cierpiących, samotnych, aby „uczynili ze swojego krzyża dar dla misji”, kapłanów zachęcał , aby „ożywiać dynamikę misyjną”, a dzieci i młodzież, by zainteresowały się potrzebami rówieśników misyjnych i zaangażowali w różne formy aktywności proponowane przez Kościół. Bp Piotrowski zwrócił również uwagę na coraz liczniejszy wolontariat misyjny.

Zauważył także bohaterstwo misjonarzy i dramatyczne sytuacje w ich posłudze na misjach.

– Wzruszającą historię usłyszałem w Angoli, kiedy najdłużej pracujący tam werbista, ojciec Krzysztof Ziarnowski, wjechał samochodem na minę; zginęło wiele osób, w tym matka małej dziewczynki. Na własnych rękach niósł to dziecko 26 kilometrów na piechotę do szpitala – 26 km ofiary, niepewności i trudu – mówił bp Jan Piotrowski.

>>> Druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Przypomniał, że owocem zaangażowania misyjnego jest jałmużna, a misjonarze potrzebują środków materialnych, by rozwijać dzieła charytatywne docierając do różnych obszarów ubóstwa, wykluczenia społecznego, do chorych i więźniów.

Przytoczył znaczące liczby: w 2022 r. dzięki polskim darczyńcom dzieło misyjne zrealizowało 124 projekty pomocowe o wartości 140 tys. euro. Biskup kielecki dziękował za troskę o misyjne dzieło Kościoła.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze