Fot. PAP/Paweł Jaskółka

Bp Radosław Orchowicz: spoglądamy w przeszłość, by lepiej zrozumieć nasze dziś

„Spoglądamy w przeszłość, by lepiej zrozumieć nasze dziś i wyciągnąć wnioski dla naszego jutra” – mówił bp Radosław Orchowicz podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej w obchodzoną 3 maja Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy gnieźnieński wspomniał o zbliżających się jubileuszach – 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 1025. rocznicy powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, które obchodzone będą w 2025 roku. Przygotowujemy się do nich – podkreślił – w duchu słów, które towarzyszą także dzisiejszej uroczystości: „Służyć i dać życie. Pielgrzymi nadziei”. Przygotowujemy się poprzez służbę, ale i nadzieję, której tylekroć w naszych dziejach szukaliśmy u Maryi i od Niej ją czerpaliśmy.

„Królewskość Maryi to dawanie życia i służba – i z tego płynie duchowe przesłanie dla nas, gdyż Maryja ma być naszą Królową nie tylko przez religijne czy publiczne deklaracje, ale przede wszystkim przez nasze osobiste decyzje, przez nasze posłuszeństwo Jej słowu i wierne naśladowanie jej postaw” – mówił bp Orchowicz wskazując jeszcze raz na „szczególne przylgnięcie Polaków do Matki Bożej” i niezłomną wiarę w Jej orędownictwo.

>>> Bp Radosław Orchowicz: dziś, kiedy tak wielu odchodzi, potrzeba trwania w wierze

„Już w III wieku wierni wołali do Niej słowami tak dobrze nam znanymi i chętnie także przez nas powtarzanymi: Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych… Tę modlitwę podejmowano w publicznym wołaniu w momentach zagrożenia, tę modlitwę szeptały niejedne zatrwożone usta, szukając u Maryi nadziei i wsparcia” – mówił bp Orchowicz. 

„Od początku chrześcijaństwa na ziemiach polskich Naród Polski wziął Maryję do siebie. Nasi przodkowie przyzywali Jej pomocy i wstawiennictwa” – podkreślił, przypominając śluby króla Jana Kazimierza i obranie Matki Bożej za Patronkę i Królową Polski. 

Fot. wikipedia/Jan Matejko – National Museum of Poland Catalogue (for better resolution: calendar with pictures of Matejko), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67699

„Dziś, w święto kościelne i narodowe, spoglądamy w przeszłość, abyśmy mogli zrozumieć teraźniejszość. Przypominamy Ustawę Rządową z 1791 roku, by uświadamiać sobie potrzebę i wartość stanowionego prawa. Winno być ono osadzone na fundamencie aksjologicznym oraz dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Jednak bez poszanowania godności osoby ludzkiej, bez uwzględnienia praw osób najsłabszych bezbronnych, nienarodzonych, stanowione prawo nie będzie w pełni słuszne i sprawiedliwe. Jakiekolwiek prawodawstwo państwowe musi uwzględniać potrzeby każdego człowieka, a zwłaszcza najbardziej potrzebujących” – stwierdził biskup pomocniczy gnieźnieński.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. W 1920 roku zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być wspomniana w homilii przez bp. Orchowicza „Bogurodzica”, najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.

W archidiecezji gnieźnieńskiej wezwanie NMP Królowej Polski nosi sześć parafii w: Witkowie, Żninie, Świniarach, Gorzykowie, Dąbrowie i Dąbrowie Wielkiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze