Fot. pixabay.com

Bp Ricciardi: trzeba nadać szpitalom bardziej ludzki chatakter

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Potrzebujemy dziś nowej humanizacji szpitali, aby nadać im bardziej ludzki charakter, a nie ograniczyć się tylko do leczenia ciała – stwierdził pomocniczy biskup diecezji rzymskiej odpowiedzialny za duszpasterstwo ludzi chorych.

Bp Paolo Ricciardi odnosząc się do przesłania papieża na Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że wezwanie do bezinteresowności, o którym w nim czytamy, jest bardzo aktualne i ważne. Ciągle bowiem pojawia się pokusa, aby bardziej widzieć przepisy, prawo, a nie człowieka. Tak, jak robiła to św. Matka Teresa, dodał, która nie rozwiązała problemów świata, ale pomogła wszystkim, których spotkała, aby mieli godne życie i śmierć.

– Często spotykam wielu chorych i cierpiących – mówi bp Ricciardi. – Widzę więc, że istnieje realne niebezpieczeństwo marginalizowania niektórych z nich, czy to ze względu na wiek, na chorobę, czy pochodzenie. Ale prawdą jest także to, że wiele osób bezinteresownie ofiaruje siebie i swój czas dla innych. Myślę o zakonnikach, zakonnicach, ale także wolontariuszach, którzy z tych miejsc, w których przebywają osoby wymagające opieki czynią miejsca, gdzie nie zawsze człowiek zostanie wyleczony, ale będzie czuł, że ktoś jest blisko i nim się opiekuje.

Wtedy miejsca te stają się bardziej ludzkie. Wezwanie do bezinteresowności, o którym mówi papież w przesłaniu na Światowy Dzień Chorego jest bardzo aktualne. Istnieje bowiem zagrożenie, także wśród wolontariuszy, aby otrzymać coś w zamian, niekoniecznie materialnego, chodzi bardziej o uznanie, o poczucie bycia potrzebnym.

Zobacz także
Wasze komentarze