Zdj poglądowe, fot. PAP/Zbigniew Meissner

Bp Roman Pindel: synodalny Kościół skutecznie głosi ewangelię

„Kościół, gromadzący się w zebranie synodalne i oczekujący Ducha Świętego, dzięki Jego łasce staje się zdolny do skutecznego głoszenia ewangelii” – podkreśla bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Analizując opis zesłania Ducha Świętego z Dziejów Apostolskich duchowny dochodzi do wniosku, że ci, którzy dziś gromadzą się na spotkaniach synodalnych i odpowiadają na zaproszenie Jezusa, doświadczają przemiany serc.

„Podczas tych spotkań trwamy wspólnie na modlitwie, wsłuchujemy się w głos Ducha Świętego, ale także w głos naszych braci zgromadzonych z nami. W ich wypowiedziach odkrywamy również działanie Ducha, ale też troskę o Kościół” – zauważa i zaznacza, że powtarzanie tego, co uczynili zgromadzeni w Wieczerniku przynosi nieraz ogromną przemianę. Według biblisty, przemiana ta rodzi pragnienie zaangażowania się w konkretnym Kościele, rodzi często modlitwę o rozeznanie. „Owocem jest włączenie się w ewangelizację na sposób Piotra czy w pomoc potrzebującym, czy w jakąś formę modlitwy w potrzebach Kościoła” – dodaje.

Przywołując karty Dziejów Apostolskich hierarcha wskazuje, jak Piotr i Apostołowie stają się odważnymi i skutecznymi głosicielami ewangelii. „Kościół od początku nie tylko głosi ewangelię i w taki sposób powiększa się o nowych wyznawców, ale także przez swój styl synodalny życia przyciąga takich, których zachwyca samo świadectwo życia całej wspólnoty Kościoła” – konkluduje, przywołując biblijny opis, jak pierwsi uczniowie trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba.

>>> Bp Roman Pindel do uczniów: stawiajcie na to, co ważne i co się nie powtórzy

„Wielkim owocem zgromadzenia Kościoła w Jerozolimie na sposób synodalny jest przemiana głosicieli ewangelii, tych, którzy są uczniami Jezusa i apostołami z Jego powołania. Drugim owocem jest odkrycie, że samo życie ewangeliczne oraz tradycja apostolska, wyrażająca się w miłości braterskiej i miłosiernej, stanowi wystarczająco mocne zaproszenie do przyjęcia wiary w Jezusa i do wejścia we wspólnotę Kościoła. Takich owoców możemy się spodziewać i my, gdy gromadzimy się na sposób synodalny: na modlitwę, słuchanie słowa Bożego, Ducha Świętego i naszych braci” – podkreśla bp Pindel.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze