fot. domena publiczna

Bp Shen Bin: chiński Kościół dużo zyskał

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uczestniczący w odbywającym się w Madrycie pokojowym spotkaniu międzywyznaniowym Wspólnoty Sant’Egidio biskup Joseph Shen Bin zapewnił, że chiński Kościół katolicki coraz bardziej otwiera się na świat. Hierarcha zaznaczył, że wydarzenie to jest efektem współpracy Kościoła katolickiego z władzami Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (ChRL) i zgody udzielanej przez władze w Pekinie odnośnie do nominacji biskupich.

>>> Kościół made ich China [ROZMOWA Z MISJONARZEM]

Ordynariusz diecezji Haimen przypomniał, że jego udział w madryckim spotkaniu również jest efektem polepszających się relacji między Stolicą Apostolską, a władzami w Pekinie. – Coraz częściej my, chińscy biskupi, możemy podróżować poza granice naszego kraju. Dwóch z nich brało udział w ubiegłym roku w rzymskim synodzie ds. młodzieży, inni pojawili się przy Wspólnocie Sant’Egidio we Włoszech, a jeszcze inni w Belgii. Niebawem spodziewana jest nasza delegacja do USA – dodał Shen Bin.

>>> Chiny: księża z diecezji Mindong przeszli szkolenie „patriotyczne”

Uczestniczący w madryckim spotkaniu biskup z Chin pozytywnie ocenił umowę o współpracy Stolicy Apostolskiej z ChRL. Wskazał, że pozwala ona m.in. lepiej integrować wiernych w Państwie Środka w działaniach na rzecz kraju. Sierpniowe wyświęcenie za zgodą Pekinu pierwszych biskupów chińskich Shen Bin określił mianem ważnego elementu „nowego klimatu współpracy” oraz “okazją do wspólnego popularyzowania pokoju”. Dodał, że data wizyty papieża Franciszka w zamieszkałych przez 6 mln katolików Chinach jest wciąż trudna do przewidzenia.

Zobacz także
Wasze komentarze