popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko, fot. Wikimedia Commons

Bp Śmigiel: bł. ks. Popiełuszko był duchownym niezłomnym

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Bł. ks. Popiełuszko był sprawiedliwym pośród niesprawiedliwych . Uderzony nie uderzył, okłamywany nie okłamał, a zdradzany nie zdradził – tak o bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas obchodów 35. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Uroczysta Eucharystia w intencji kapelana Solidarności odbyła się w Górsku, nieopodal miejsca jego uprowadzenia.

Podczas homilii bp Śmigiel przypomniał, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko był jednym z wielu, często bezimiennych, duchownych niezłomnych. Pociągał ludzi nie tylko błyskotliwością czy wyszukanymi metodami kaznodziejskimi, lecz autentycznym, pełnym zaangażowania głoszeniem Ewangelii. Jego wierność stawała się tym, co zachwycało, pociągało i mobilizowało do działania zgodnego z nauczaniem Chrystusa.

>>> Ksiądz Jerzy Popiełuszko – błogosławiony znany na całym świecie

Duchowny nawiązując do słów ks. Józefa Tischnera, wypowiedzianych przy grobie bł. ks. Jerzego, podkreślił, że bł. ks. Popiełuszko miał w sobie tę moc ducha, która pozwoliła na to, by był „sprawiedliwym pośród niesprawiedliwych, prawdomównym pośród kłamców”.

popiełuszko

fot. Wikimedia Commons

Bł. ks. Jerzy uświadamiał, że to od człowieka zależy co tworzy: dobro czy zło. I to od człowieka zależy jak odpowie na zło: złem czy dobrem. Jeśli człowiek na zło odpowiada złem to powiększa jeszcze dramat tego świata – powiedział.

Zaznaczył, że bł. ks. Jerzy nauczał, że człowiek ma w sobie taką wolność i taką moc, że gdy zrozumie i przyjmie słowa wzywające do zwyciężania zła dobrem, „uderzony nie uderzy, okłamywany nie okłamie, a zdradzany nie zdradzi”.

Po Mszy św. w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbyło się przedstawienie o życiu i działalności kapelana Solidarności, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Górsku.

Zobacz także
Wasze komentarze