Bp Śmigiel: prośmy o to, by pełniła się wola Boża
Małżeństwo i rodzina to nie panowanie jedno nad drugim. To nie przemarsz wojsk i konfrontacja, ale słuchanie, poznawanie i zrozumienie – powiedział bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny sprawował poranną Eucharystię w kościele akademickim KUL. Biskup toruński bierze udział w konferencji „Czy rodzina kocha życie?” zorganizowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Odnosząc się do biblijnej perykopy o prośbie Matki synów Zebedeusza, by jej dwaj synowie znaleźli się po prawej i lewej stronie Jezusa, bp Śmigiel zauważył, że w jakimś sensie te słowa się spełniły w życiu Apostołów. – Jej prośba była prośbą o krzyż. I tak się stało, bo Jakub został męczennikiem, a Jan został wygnany na wyspę Patmos. To dla nas wielka przestroga, by nie prosić o konkretne rzeczy, ale o to by pełniła się wola Boża – mówił hierarcha.
Biskup toruński powiedział, że człowiek nigdy nie powinien pragnąć władzy, która jest górowaniem nad drugim. – Jeśli ktoś chce sprawować władzę, niech służy. Kiedy rozglądamy się, jak wygląda życie polityczne naszego kraju, to widzimy walki i próby skompromitowania przeciwnika. Trudno nie odnieść wrażenie, że ludzie chcą władzy, chcą rządzić, chcą podejmować decyzje – wymieniał przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
Biskup zwrócił uwagę, że biblijny fragment można odnieść również do kwestii rodzinnych. – Małżeństwo i rodzina to nie panowanie jedno nad drugim, męża nad żoną, żony nad mężem czy rodziców nad dziećmi. To służba sobie nawzajem. To nie przemarsz wojsk i konfrontacja, ale słuchanie, poznawanie i zrozumienie. Wiele kryzysów bierze się właśnie z braku ducha służby – tłumaczył bp Śmigiel.
Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny weźmie udział w X międzynarodowej konferencji naukowej „ŻYCIU – TAK” zatytułowanej „Czy rodzina kocha życie?”. Podczas spotkania duszpasterze i familiolodzy pochylą nad współczesnymi problemami rodzin i małżeństw. Swoje refleksje przedstawią badacze z Polski, Ukrainy, Słowacji, Litwy, Kolumbii i Włoch.
Organizatorem panelu jest Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL, działający w ramach Wydziału Teologii uczelni. Konferencja wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Życia, Dnia Świętości Życia oraz Dnia Patronalnego Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |