Fot. Flickr/EpiskopatNews

Bp Solarczyk: czy nasz udział we mszy św. jest spotkaniem z Jezusem, który żyje?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Kościół to nie tłum idących za Bogiem, ale wspólnota – podkreślił bp Marek Solarczyk w czasie mszy św. podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Włodzimierza na stołecznym Targówku.

W programie było spotkanie z poszczególnymi wspólnotami działającymi w parafii, zgromadzeniami mającymi swoje domy na jej terenie, oraz udział w liturgiach i nabożeństwach.  Przywołując w homilii postać biblijnego Zacheusza, bp Solarczyk zachęcał do radykalizmu wiary, który pozwala człowiekowi wyjść z dotychczasowych schematów, by szukać tego co głębsze, co duchowe, co jest w stanie zaspokoić wewnętrzne pragnienia jego serca. – Spotkanie z Chrystusem spowodowało, że on był gotowy zmienić swoje życie, oddać swój majątek. Czy nasz udział w niedzielnej mszy św. jest spotkaniem z Jezusem, który żyje? – zachęcał do refleksji duchowny.

>>> Post eucharystyczny – jak liczyć? Kogo obowiązuje? Czy brak postu to grzech? 

Przestrzegł jednocześnie przed rutyną i religijnymi przyzwyczajeniami, które sprawiają, że człowiek mija się z Bogiem. – Każda Eucharystia jest wyjątkowa, jedyna, jest czasem i miejscem życia i obecności Boga. Tego nie możemy zmarnować. Do tego nie powinniśmy się przyzwyczajać – zaapelował bp Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że Bóg woła każdego człowieka po imieniu. – Dla Niego nie jesteśmy tłumem, ale osobą którą doskonale zna i kocha – podkreślił. Zachęcał również do spojrzenia na Kościół jako na wspólnotę. – Co jesteśmy w stanie ofiarować tej wspólnocie, żeby to nie był tylko ten tłum, który idzie za Jezusem, czy obok Jezusa, ale tajemnica rodziny, domu w którym człowiek spotyka Boga, domu w którym doświadcza tego, że jest zbawionyzachęcał.

Zobacz także
Wasze komentarze