Fot. Paweł Krzemiński

Post eucharystyczny – jak liczyć? Kogo obowiązuje? Czy brak postu to grzech?

Post eucharystyczny to czas przed mszą świętą, w którym nie możemy jeść ani pić innych rzeczy niż woda. Skąd się wziął? Kogo obowiązuje? Czy jeśli go nie stosuję, to mam grzech?

Na początku było naprawdę trudno

Tradycja istniała już u pierwszych chrześcijan, ale konkretne przepisy pojawiły się na soborze trydenckim. Wtedy ustalono, że jeśli ktoś chce przyjąć Komunię świętą, to musi powstrzymywać się od jedzenia i picia od północy, aż do momentu przyjęcia Komunii. Dlatego msza święta zwykle odbywała się rano.

W 1953 złagodzono dyscyplinę postną. Papież Pius XII pozwolił wiernym na spożywanie wody, w czasie bezpośredniego przygotowania do Eucharystii, a po kilku latach skrócił obowiązujący czas postu do trzech godzin.

Kolejne zmiany wprowadzono po II soborze watykańskim. Papież Paweł VI skrócił czas postu eucharystycznego do jednej godziny.

>>>12 powodów, dla których warto iść na mszę świętą

Fot. cathopic
fot. cathopic

Kto jest zobowiązany do postu eucharystycznego?

W normalnych warunkach post obowiązuje wszystkich, którzy pragną przystąpić do Komunii świętej. We wskazaniach do Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego Konferencji Episkopatu Polski czytamy:

Wszyscy udający się na sprawowanie Eucharystii powinni się do niej przygotować przez post i modlitwę, przez pojednanie z Bogiem i braćmi, a także przez rozważanie słowa Bożego i przygotowanie daru ofiarnego.

Post eucharystyczny nie obowiązuje osób w podeszłym wieku, chorych oraz opiekujących się nimi. Zwolniony z postu eucharystycznego jest też kapłan sprawujący drugą lub trzecią mszę tego samego dnia (ale nie przed pierwszą mszą). Wydany w 1983 roku, nowy Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza:

1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.

2. Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.

3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej (kan. 919).

>>>Przeczytaj, by czas na Eucharystii nie przeciekał ci przez palce

Fot. Paweł Krzemiński

Jak liczyć post eucharystyczny?

Jak powiedzieliśmy, obowiązujący nas dzisiaj Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje powstrzymanie się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju z wyjątkiem wody i lekarstw „przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej”. Więc czas zachowania godziny postu, liczy się do momentu przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej, a nie do rozpoczęcia mszy świętej.

Nie zachowałem postu. Czy mam grzech?

Łamanie zasad wynikających wprost z woli Boga zawsze i w każdej sytuacji jest grzechem. Nie jest tak już w przypadku praw stanowionych przez ludzi – tzn. może być tak, że łamiąc prawo stanowione nie popełniamy grzechu – pisze ks. Michał Lubowicki na portalu aleteia.

>>>Jak długo trwa obecność Chrystusa w Eucharystii?

Po co post eucharystyczny?

Post eucharystyczny jest okazją do owocnego przygotowania się na przyjście Chrystusa do mojego serca. Człowiek dobrowolnie rezygnuje z przyjemności tego świata, bo pragnie być bliżej Boga.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze