Bp Stefan Regmunt: pomaganie chorym jest zadaniem każdego katolika
Odpowiedzialność za chorych i pomaganie im jest zadaniem każdego katolika – podkreślił w poniedziałek przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia i Chorych bp Stefan Regmunt przed sobotnim Światowym Dniem Chorego.
Światowy Dzień Chorego – który w tym roku będzie obchodzony po raz 25. – został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Papież postanowił, że obchody będą organizowane we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego.
W poniedziałek w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zaprezentowano orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego.
„Światowy Dzień Chorego uwrażliwia nas wszystkich na tę grupę ludzi, która potrzebuje naszej obecności i która potrzebuje pewnych podpowiedzi, zainteresowania i nawet pomocy. Z drugiej strony Światowy Dzień Chorego ma uświadomić nam, czym jest cierpienie, jaka jest jego wartość, i odpowiedzieć, w jaki sposób można to cierpienie przyjąć i z nim żyć” – powiedział bp Stefan Regmunt.
Podkreślił, że Światowy Dzień Chorego przypomina Kościołowi o misji, jaką ma do spełnienia. „Gdybyśmy nie mieli odpowiedzialności za chorych, gdybyśmy nie włączali się w pomoc chorym, to praktycznie nie jesteśmy autentycznymi chrześcijanami. To jest nasza misja, nasze zadanie” – powiedział biskup. Podkreślał też m.in. ważną rolę, jaką w opiece nad chorymi odgrywają wolontariusze.
Obchody Światowego Dnia Chorego odbywają się w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku, z racji ich 25-lecia, odbędą się w Lourdes, jako obchody nadzwyczajne.
W orędziu na ten dzień papież Franciszek podkreślił, że obchody są okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Zachęcał też rodziny chorych, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy „do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom”.
„Z okazji Światowego Dnia Chorego możemy odnaleźć nowy impuls, aby przyczynić się do upowszechnienia kultury szacunku dla życia, zdrowia i środowiska; nowy impuls do walki o poszanowanie integralności i godności osoby, w tym poprzez właściwe podejście do kwestii bioetycznych, ochrony najsłabszych i troski o środowisko naturalne” – czytamy w orędziu Franciszka.
Papież zapewnił też o swojej bliskości z chorymi i ich rodzinami, a także wyraził uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym.
W ramach krajowych obchodów 25-lecia Światowych Dni Chorego zaplanowano m.in. konferencję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kolei we wrześniu ma odbyć się I Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes organizowana przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia. Pielgrzymka pociągiem z Warszawy do Lourdes rozpocznie się 17, a zakończy 24 września 2017 r. Wezmą w niej udział również osoby starsze oraz opiekunowie chorych i niepełnosprawnych.
foto. PAP/ Bartłomiej Zborowski
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |