epa05707091 Pope Francis attends an audience with the Members of the Diplomatic Corps accredited to the Holy See for the traditional exchange of New Year greetings on January 9, 2017 in Vatican. EPA/ALBERTO PIZZOLI / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Papież zaproszony do Niemiec przez Kościół ewangelicki

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek otrzymał zaproszenie do Niemiec od tamtejszego Kościoła ewangelickiego w związku z 500-leciem Reformacji. Poinformował o tym w poniedziałek ewangelicki biskup Heinrich Bedford-Strohm po spotkaniu z Franciszkiem w Watykanie.

„Zaprosiliśmy papieża, by wspólnie uczcić 500 lat Reformacji. Mamy nadzieję, że będzie mógł przyjechać do Niemiec, kiedy uzna to za stosowne” – powiedział na konferencji prasowej biskup Bedford-Strohm, który jest przewodniczącym Rady Kościoła Ewangelickiego w tym kraju. Rano razem z delegacją ekumeniczną uczestniczył on w audiencji u Franciszka; był w niej również katolicki arcybiskup Monachium i przewodniczący niemieckiego episkopatu kardynał Reinhard Marx. 

Jak wyjaśnił, „papież nie odpowiedział na zaproszenie, ale spojrzał na nie z dobrą wolą”.

Kardynał Marx zauważył, że po raz pierwszy papieża zaprosił niemiecki Kościół ewangelicki. „Ja też już wcześniej zapraszałem, by złożył wizytę. Franciszek przyjął to z życzliwością. Mam nadzieję, że przyjedzie” – dodał. 

W październiku zeszłego roku papież był w Szwecji na wspólnych luterańsko-katolickich obchodach 500-lecia Reformacji.

Podczas poniedziałkowej audiencji dla niemieckiej delegacji ekumenicznej Franciszek mówił o tym, że oba wyznania muszą „dokonać następnych kroków naprzód, patrząc w przeszłość bez urazy”. 

Podkreślał, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by przezwyciężyć nadal istniejące przeszkody i zintensyfikować dialog teologiczny oraz współpracę, zwłaszcza – jak dodał – w służbie na rzecz tych, którzy najbardziej cierpią, i w ochronie zagrożonego środowiska naturalnego.

foto. PAP/EPA/ALBERTO PIZZOLI

 

Papież zaproszony do Niemiec przez Kościół ewangelicki
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze