Bp Szlachetka: ten jest prawdziwie wielki, kto pomaga

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Do przyjaźni z Jezusem, która uczy służby drugiemu człowiekowi zachęcał młodzież modlącą się dziś u grobu i relikwii św. Wojciecha bp Wiesław Szlachetka. Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP udzielił też sakramentu bierzmowania siedmiu osobom niepełnosprawnym.

W homilii biskup pomocniczy tłumaczył młodym, że pniemy się w górę nie dzięki tym, którzy mogą nam coś dać, ale dzięki tym, którym sami coś dajemy. Takich przyjaźni uczy nas Jezus, taką przyjaźnią chce się z nami przyjaźnić. Chce się z nami przyjaźnić dlatego, by dzielić się z nami swoją mądrością, swoim życiem i niebem.

„Chce podzielić się z nami tym, czego nie mamy, a czego w głębi serca pragniemy. Bowiem każde ludzkie serce pragnie być szczęśliwe, nawet to, które w Boga nie wierzy” – mówił bp Wiesław Szlachetka.

Podkreślił również, że Jezusowi zależy, byśmy Go w takiej właśnie przyjaźni, będącej służbą drugiemu człowiekowi, naśladowali.

„Jeśli ktoś jest dobrym uczniem, to niech się zaprzyjaźni z tym, komu nauka idzie gorzej, aby mu pomóc. Jeśli ktoś ma czegoś więcej, to niech się zaprzyjaźni z tym, kto ma mniej, aby się z nim podzielić, jeśli ktoś jest silny, to niech zaprzyjaźni się ze słabszym, aby go obronić, jeśli ktoś jest zdrowy, niech zaprzyjaźni się z chorym, aby go odwiedzać, jeśli ktoś jest radosny, to niech zaprzyjaźni się ze smutnym, aby go pocieszać, jeśli ktoś poznał Ewangelię, to niech się zaprzyjaźni z tym, kto jej jeszcze nie zna, aby mu ją głosić, być dla niego świadkiem Jezusa. Takie przyjaźnie są naśladowaniem Jezusa, takie przyjaźnie są Jezusowi szczególnie miłe, takie przyjaźnie są pełne Jego ducha” – mówił bp Wiesław Szlachetka.

Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP udzielił też sakramentu bierzmowania siedmiu osobom niepełnosprawnym, podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie, które prowadzą siostry dominikanki.

W Mszy św. uczestniczyli także misjonarze, którzy jutro odbiorą z rąk nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchio, krzyże misyjne. Eucharystię koncelebrował m.in. bp pomocniczy archidiecezji praskiej w Czechach Zdanek Wasserbauer oraz duszpasterze młodych, którzy towarzyszą młodzieży.

Młodych przywitał także Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcając, by sięgali do przykładu i szukali wsparcia u wielkich przyjaciół Boga, świętych i błogosławionych, wśród których jest św. Wojciech i beatyfikowana dziś Hanna Chrzanowska.

Coroczna pielgrzymka podczas głównych uroczystości odpustowych ku czci męczennika jest głównym świętem młodych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Oprócz modlitwy w programie tegorocznego święta znalazły się także koncerty i warsztaty, które prowadziły osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Młodzi spotkali się m.in. z piosenkarką Moniką Kuszyńską, drużyną koszykarzy na wózkach z Poznania, siostrami dominikankami prowadzącymi w Mielżynie Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z członkami wspólnoty „Wiara i Światło”. Gościli także na obiedzie u Prymasa Polski.

Bp Szlachetka: ten jest prawdziwie wielki, kto pomaga
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze