Bp Szymon Stułkowski o kapłaństwie: najpierw troszczmy się o własną świętość
Uważajmy na samych siebie. Najpierw troszczmy się o własną świętość. Słowem i świadectwem życia pokazujmy, że Jezus podzielił się z nami swoim kapłaństwem, a my niegodni niesiemy ten dar – powiedział bp Szymon Stułkowski w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Duchowny gościł w katedrze i mieście księży, którzy razem z nim w 1986 roku przyjęli sakrament kapłaństwa.
Biskup płocki Szymon Stułkowski przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w bazylice katedralnej płockiej, z udziałem księży z kilku diecezji, którzy razem z nim 15 maja 1986 roku przyjęli sakrament kapłaństwa z rąk abp. Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego.
– „Uważajcie na samych siebie” – to słowo, które dziś otrzymujemy. „Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią” – przywołał fragment pierwszego czytania (Dz 20,28-38).
Kapłan i jego „stado”
Zauważył, że kapłani najpierw muszą uważać na siebie, a dopiero potem na „stado”, na ludzi, którzy są im zawierzeni, dla których są Chrystusowymi kapłanami. Nikt za kapłanów tego nie zrobi, nikt za nich nie pomyśli o ich własnej duchowej kondycji, o rekolekcjach, o przyjaciołach, z którymi można porozmawiać i poradzić się w trudnych sprawach: – Pierwsza rzecz, to troska o własne zbawienie, o swoją świętość – zaakcentował bp Stułkowski.
Na drugim miejscu jest troska o ludzi, którym się posługuje: „Abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią”. Chodzi o Kościół Boga, ksiądz nie jest jego właścicielem, to Kościół nabyty zbawczą krwią Jezusa: – To nie jest moja parafia, moja diecezja – ale Boża własność – podkreślił hierarcha.
– „Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów” – uważaj, co głosisz, kim jesteś, jakie dajesz świadectwo – kaznodzieja zacytował fragment Dziejów Apostolskich.
– „Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno” (J 17,11) – chcemy prosić Pana Boga, żeby nas zachował w jedności naszemu powołaniu; żebyśmy słowem, a przede wszystkim świadectwem życia potrafili pokazywać, że Jezus podzielił się z nami swoim kapłaństwem, że my niegodni tego ten dar otrzymaliśmy i go niesiemy. W Bogu jest źródło naszej mocy – podkreślił biskup płocki.
>>> Kapłani – z ludzi wzięci i dla ludzi ustanowieni
W Eucharystii w katedrze uczestniczyli księża, siostry zakonne i świeccy, którzy pracują w instytucjach diecezji płockiej oraz wierni miasta Płocka. Bp Stułkowski przyjął od nich jubileuszowe życzenia. Zwieńczeniem wspólnej modlitwy było uroczyste „Te Deum”.
W czasie pobytu w Płocku dwudziestu jeden księży – gości (z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej) między innymi zwiedziło Płock, katedrę, Muzeum Diecezjalne, nawiedziło bazylikę w Czerwińsku nad Wisłą i rzeką Wisłą, na łodziach, wraz z bp. Stułkowskim, gospodarzem spotkania, pielgrzymowało z Czerwińska do Płocka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |