Bp Szymon Stułkowski: trzeba mieć zdrowe korzenie, żeby owocować
Rytm przyrody uczy nas, że trzeba mieć zdrowe, duchowe korzenie, żeby rozkwitać, owocować. Misją szkoły jest dać siebie ludziom – podkreślił bp Szymon Stułkowski podczas jubileuszu stulecia Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku-Górach. Społeczność szkoły rozpoczęła obchody rocznicowe na Mszy św. w bazylice katedralnej płockiej.
Biskup płocki Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w katedrze w stulecie działalności znanej płockiej szkoły rolniczej – Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku-Górach (przez wiele lat siedzibą szkoły było podpłockie Trzepowo).
W homilii zaznaczył, że założycielka szkoły Leokadia Bergerowa (1890-1933) pozostała w pamięci ludzi jako założycielka i pierwsza dyrektor Szkoły Rolniczej w Trzepowie. Pochodziła z domu, który był otwarty dla działalności społecznej, charytatywnej, ale i pełen patriotyzmu.
– Leokadia Bergerowa pozostawiła po sobie dzieła, które wspominamy i za które Panu Bogu dziękujemy. Troszczyła się o rozwój intelektualny i duchowy uczennic, dzieliła się tym, co miała z tymi, których Pan Bóg postawił na jej drodze życia. Szkoła w Trzepowie stała się dziełem jej życia. Wymagania stawiała najpierw sobie, a potem nauczycielom i uczniom. Prowadziła wzorową, wyróżniającą się placówkę oświatową – podkreślił duchowny.
Przypomniał również, że w szkole była nauka, dyżury w gospodarstwie, ale i modlitwa: – Trzeba mieć duchowe korzenie, żeby pięknie owocować swoim życiem. Rytm przyrody uczy nas, że trzeba mieć zdrowe korzenie, żeby rozkwitać, owocować. Taka też jest misja waszej szkoły, Kościoła, każdej parafii – dać siebie ludziom. To od korzeni zależy, jacy ludzie idą potem do świata – zaakcentował bp Stułkowski.
Życzył społeczności szkoły, aby potrafiła służyć drugiemu człowiekowi. Za bł. Edmundem Bojanowskim powtórzył, że chrześcijanin powinien być jak świeca, która sama się spala i innym przyświeca.
Po Mszy św. jej uczestnicy przejechali do Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku-Górach. Tam biskup pomocniczy Mirosław Milewski poświęcił rocznicową tablicę. W programie jubileuszu było też m.in. spotkanie absolwentów, wystawa okolicznościowa oraz złożenie kwiatów na grobie patronki w Trzepowie.
>>> Bp Szymon Stułkowski: Bóg potrzebuje nas do współpracy w dziele zbawienia
Powiatowa Szkoła Rolnicza Żeńska w Trzepowie powstała w 1923 roku z inicjatywy miejscowych organizacji społecznych i starosty. Z państwowej parcelacji gruntów szkoła otrzymała na własność 17 ha ziemi z byłego folwarku Trzepowo oraz stare zabudowania. Organizacją merytoryczno-dydaktyczną zajęli się Leokadia i Stanisław Bergerowie.
W placówce uczyły się bezpłatnie córki rolników z powiatu płockiego i powiatów sąsiednich.
W okresie okupacji działalność szkoły została przerwana. W budynkach szkolnych mieścił się szpital wojskowy. Szkoła wznowiła swoją działalność dydaktyczną i gospodarczą w kwietniu 1945 roku. Szkoła kilkukrotnie zmieniała nazwę. W roku szkolnym 1954/55 wprowadzono koedukację.
W 1984 roku szkole nadano imię Leokadii Bergerowej. Aleksander Moksel z Niemiec ufundował nowy budynek szkoły – powstały w Górach koło Płocka. Nowy obiekt poświęcono 13 września 1998 roku. Od roku 2002 szkoła nosi nazwę: Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej. Jej dyrektorem jest Jacek Kłosiński.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |