Fot. Paweł Gomulak OMI

Bp Stułkowski do oblackich neoprezbiterów: pachnijcie Bogiem – tak, by ludzie pamiętali ten zapach

Czterech diakonów i trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze przyjęło dzisiaj święcenia (prezbiteratu i diakonatu). – Pachnijcie Bogiem – mówił do nich biskup Szymon Stułkowski, który przewodniczył uroczystej mszy świętej.

W czasie swojego słowa skierowanego do wszystkich zebranych, ale przede wszystkim do nowo wyświęconych, bp Szymon Stułkowski przypomniał historię ze swojej młodości, gdy jeszcze jako ministrant, razem z wikariuszem ze swojej rodzinnej parafii, wybrał się na uroczystą mszę świętą, podczas której wyświęcano nowych kapłanów. – Weszliśmy na ostatnie piętro seminarium, gdzie mieszkał kolega tego księdza. Pamiętam do dziś, że przed tym pokojem stały buty, wypastowane. Może wydawać się śmieszne, ale ja do dzisiaj czuję zapach tej pasty – wspominał. Dodał, że pamięta też, że obok biurka leżała wyprana, wykrochmalona alba. – Oczywiście pamiętam też te późniejsze przeżycia związane z mszą świętą w katedrze, ale tę sytuację z pokoju pamiętam równie silnie – dodał biskup.

>>> Święcenia w Obrze: nowi prezbiterzy i diakoni wśród oblatów [+GALERIA]

Fot. o. Paweł Gomulak OMI

Następnie bp Szymon Stułkowski zwrócił się do wszystkich zebranych w kościele: „Chłońmy zmysłami to, co się dzieje; już poczuliśmy zapach kadziła, zobaczyliśmy jego dym. On też coś ważnego nam mówi. W nas żyje Bóg. I my też pachniemy Bogiem”. – I to jest nie tylko zapach kadzidła, bzu czy rzepaku, ale to zapach naszego życia. O to się módlmy dla naszych braci – podkreślał duchowny. – Wy już musicie pachnieć Bogiem, skoro tu jesteście. Życzę wam byście jeszcze piękniej pachnieli – tak, by ten zapach zostawał ludziom w pamięci. By ludzie – patrząc na was – zapamiętali zapach Pana Boga – tymi słowami zwrócił się do neoprezbiterów.

Klasztor w Obrze istnieje od 1291 r., kiedy to na te tereny przybyli cystersi. Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r. organizując w nich Wyższe Seminarium Duchowne zwane scholastykatem. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 kapłanów którzy rozpoczęli prace w kraju jako rekolekcjoniści, duszpasterze oraz misjonarze w różnych krajach misyjnych świata. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświeconych księży. Dziś pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu absolwentów przyjęło świecenia biskupie: + Eugeniusz Juretzko OMI (Kamerun), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na księży misjonarzy z różnych krajów, w tym z Afryki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze