fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych, na czele z kanclerzem – ks. Mariuszem Karasiem.

Podczas konferencji bp Ważny odwołał się do wydanego 2 maja przez Stolicę Apostolską Listu papieża Franciszka do proboszczów.

Poszukiwanie darów

Biskup wskazał, że z tego papieskiego nauczania można zaczerpnąć trzy ważne inspiracje. Pierwszą jest poszukiwanie i rozpoznawanie wśród swoich wiernych na parafiach szczególnych darów, które posiadają. Te charyzmaty mogą być nieocenioną pomocą w rozpalaniu na nowo lokalnych wspólnot. Bp Ważny zapewnił, że taka współpraca ze świeckimi może zarówno odciążyć księży, jak i rozwinąć samych wiernych, ale przede wszystkim rozproszyć w kapłanie przekonanie, że jest samotny w tym, co robi i jak żyje.

Drugą inspiracją, pochodzącą z Listu Ojca Świętego do proboszczów, jest konieczność wspólnotowego rozeznawania jako konkretnej formy duszpasterskiej w parafii. Naturalnym miejscem takich „rozmów w Duchu” powinny być Rady Parafialne. To w tych gremiach można rzeczywiście rozeznać, jakie zadania można powierzyć świeckim, a jakie powinny pozostać w kompetencjach proboszczów. – Duch Święty zaprasza nas do czegoś nowego. Często wymaga to od nas, abyśmy puścili to, czego od lat kurczowo się trzymaliśmy, jako jedynie słusznych metod pracy – powiedział bp Ważny.

Braterstwo kapłańskie i łączność prezbiterów między sobą oraz ze swoimi biskupami to trzecia inspiracja, którą wydobył z papieskiego nauczania hierarcha. Zachęcił księży dziekanów do pielęgnowania kapłańskich spotkań, które pozwalają prezbiterom odkrywać, że najpierw sami są „synami i braćmi”. – Nie zbudujemy komunii i wspólnoty w powierzonych nam parafiach, jeśli sami najpierw nie będziemy żyć tymi wartościami w kapłańskim gronie – podkreślił bp Ważny.

>>> Bp Artur Ważny o diecezji sosnowieckiej: widzę ogromny potencjał, który tam jest

Dziekani

Podczas konferencji najwięcej czasu poświęcono na wypowiedzi każdego dziekana. Księża mieli możliwość przybliżyć charakterystykę poszczególnych dekanatów, które różnią się między sobą pod wieloma względami: tradycją, religijnością, praktykowaniem życia sakramentalnego czy uczestnictwem w katechezie. Dziekani mieli okazję podzielić się pomysłami duszpasterskimi, które powiodły się w ich rejonach, ale również wskazywali na problemy i wyzwania, z którymi się mierzą.

Głos zabierali również dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej. Przypomniano o najbliższych inicjatywach, takich jak konkurs pt. Aktywna Parafia, organizowanych przez Katolicką Agencję Informacyjną, który ma na m.in. celu promowanie innowacyjnych rozwiązań duszpasterskich praktykowanych w polskich parafiach.

Uczulono księży dziekanów na bardziej wnikliwe kontrolowanie zaświadczeń, które okazywane są przez wiernych w kancelariach, gdyż ostatnio odnotowano przypadki podrabiania takich dokumentów. Pojawił się także wątek parafialnych stron internetowych, które w obecnym świecie są wizytówką każdej parafii i pierwszym miejscem pozyskiwania informacji o niej. Skierowano do księży prośbę, aby te parafie, które nie mają własnej witryny, zatroszczyły się o jej budowę, a pozostałe – o bieżącą aktualizację publikowanych informacji oraz o poprawność danych teleadresowych parafii.

Ubezpieczenia nieruchomości

Ważną informacją z wydziału finansowo-gospodarczego była kwestia ubezpieczeń nieruchomości parafialnych i nowych wymogów, które muszę spełnić ich administratorzy, m.in. przygotowanie się do wizyt kontrolnych ze strony ubezpieczycieli.

Na koniec bp Artur Ważny poinformował o zaplanowanym szeregu wizyt we wszystkich 23 dekanatach, które chce odwiedzić jeszcze przed ingresem, czyli przed 22 czerwca. Spotkanie w każdym z dekanatów będzie składać się z następujących punktów: spotkanie ze świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii; potem Msza Święta pod przewodnictwem bp. Artura i z jego homilią; następnie spotkanie indywidualne z dziekanem; adoracja Najświętszego Sakramentu z uczestnictwem wszystkich księży z danego dekanatu połączona z rozważaniem słowa Bożego; po niej wspólne spotkanie kapłańskie na plebanii, a po jego zakończeniu czas na indywidualne rozmowy z księżmi.

Na koniec biskup poprosił księży o szczególną modlitwę i troskę o Seminarium Duchowne i o nowe powołania do kapłaństwa.

Konferencja dziekanów zakończyła się wspólną modlitwą Regina Caeli.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze