Bp Wiesław Śmigiel: życie w rodzinie jest drogą do świętości
Życie w małżeństwie i rodzinie jest dla chrześcijan drogą, na której realizują swoje wezwanie do świętości oraz uczestniczą w życiu i misji Kościoła – napisał przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel w liście z okazji przypadającej 31 grudnia Niedzieli Świętej Rodziny.
Niedziela Świętej Rodziny obchodzona jest w Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypadnie ona w ostatni dzień mijającego roku – 31 grudnia.
Przewodniczący Rady ds. Rodziny zaznaczył, że Niedziela Świętej Rodziny jest okazją do refleksji nad kondycją i znaczeniem rodziny.
„Rodzina jest uprzywilejowanym miejscem realizacji powołania chrześcijańskiego, a to jest związane z jej specyficzną wizją opartą na Piśmie Świętym i tradycji” – zaznaczył bp Śmigiel.
Podkreślił, że Bóg wkroczył w historię świata, wybierając właśnie rodzinę. „Od czasu Wcielenia rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym zamieszkał Bóg” – powiedział.
Bp Śmigiel zauważył, że „życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą, na której realizują swoje wezwanie do świętości oraz uczestniczą w życiu i misji Kościoła”.
„Przekonaliśmy się o tym, kiedy wynosiliśmy na ołtarze błogosławioną Rodzinę Ulmów. Ona nam pokazała, jak dążyć do świętości w rodzinie, przez rodzinę i pomagając innym” – zastrzegł.
Zdaniem bp. Śmigla w uroczystość Świętej Rodziny warto przypomnieć sobie znaczenie sakramentu małżeństwa.
„Nie lekceważmy go. Może trzeba w naszym otoczeniu przypominać i podpowiadać ludziom, aby otworzyli się na sakrament małżeństwa. To wtedy miłość ludzka pełna wzniosłych uczuć i planów zostaje potwierdzona i wzmocniona łaską sakramentu” – zaznaczył.
Hierarcha przypomniał również, że „małżeństwo jest fundamentem rodziny, która staje się wspólnotą opartą na wzajemnej miłości, pozwalającą na rozwój żyjących w niej osób i otwartą na życie”.
„Pamiętajmy, że każde życie jest wielką wartością. Widzimy, że istnieje ogromne napięcie, a może nawet walka, pomiędzy cywilizacją śmierci a cywilizacją miłości i życia. Warto, abyśmy jako ludzie wiary zajmowali w tej sprawie jasne stanowisko, mówili o wartości życia, troszczyli się o jego poszanowanie” – podkreślił.
>>> Program „Rodzina Rodzinie” Caritas dotrze do 300 rodzin ze Strefy Gazy
Dodał, że „życia ludzkiego nie wolno relatywizować, bo to prowadzi do wielkich nieszczęść”. Zaapelował, aby nie odrzucać i nie przekreślać ludzkiego życia z jakiegokolwiek powodu.
Od XVIII w. święto Świętej Rodziny obchodzono na poziomie diecezji. Pierwszy ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup François de Montmorency-Laval.
Do liturgii Kościoła święto wprowadził na stałe papież Leon XIII dekretem z 20 listopada 1890 r., aprobującym „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. W roku 1903 Leon XIII zatwierdził to święto. Na cały Kościół rozszerzył je w 1922 r. papież Benedykt XV.
Od 2019 r. Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona jako dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku, do duszpasterzy kierowana jest zachęta, aby w niedzielę 31 stycznia zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |