Fot. pixabay

Brazylia: 33 miliony ludzi dotkniętych klęską niedożywienia lub głodu

Brazylijski dziennik „Folha de Sao Paulo” opublikował w przeddzień świąt Bożego Narodzenia serię reportaży o klęsce niedożywienia lub głodu w Brazylii i w całym regionie, wywołanej pandemią koronawirusa, a następnie niezwykle dotkliwymi następstwami wojny na Ukrainie, m.in. wzrostem cen zbóż.

Po tym, jak pandemia Covid-19 spowodowała śmierć 700 tysięcy Brazylijczyków, „33 miliony mieszkańców największego kraju Ameryki Południowej, czyli o 10 milionów więcej niż przed rokiem, cierpi obecnie głód. Jest to największa liczba dotkniętych tą klęska od 30 lat” – stwierdza „Folha”.

„Oni po prostu nie jedzą codziennie” – czytamy w komentarzu do tych danych na łamach popularnej gazety internetowej „Pagina 12”.

Wszystko to sprawiło – podkreśla „Folha” – że wielu dotkniętych klęską głodu „wolałoby przespać to największe chrześcijańskie święto jakim jest Boże Narodzenie”.

>>> Rodziny na wzgórzach Sao Paulo. Rozmowa Justyny Nowickiej z Livią Costa [MISYJNE DROGI]

Poszukiwanie przez ludność jak najtańszych artykułów spożywczych powoduje, że producenci przestawiają się na taką właśnie produkcję.

brazylia fawela
Zdjęcie poglądowe Fot. pixabay

„W północno-wschodniej Brazylii i innych biednych regionach kraju – napisał w piątek wpływowy brazylijski dziennik „O Globo” – ubodzy pójdą wcześniej spać w wieczór wigilijny, gdy tymczasem politycy oficjalnie podnieśli sobie właśnie pensje o 60 proc.”

Według danych ogłoszonych w przededniu świąt Bożego Narodzenia przez państwowy Brazylijski Instytut Geografii i Statystki, liczba ludności żyjącej w tym kraju „w warunkach ubóstwa” już na początku bieżącego roku wzrosła do 62,5 miliona, co stanowiło 29,4 proc. mieszkańców. Jak podkreśla komunikat rządowy z piątku, jest to „najgorszy wynik od dziesięciu lat”.

Wobec pogłębiającego się z każdym miesiącem kryzysu w dziedzinie wyżywienia ludności brazylijski lewicowy prezydent-elekt Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział, że kontynuowany będzie program pomocy pieniężnej w postaci miesięcznych subsydiów wypłacanych w wysokości 600 brazylijskich reali (ok. 116 USD) najuboższym rodzinom.

Program ten realizował zgodnie ze swą obietnicą złożoną przed wyborami z przed czterech lat ustępujący z końcem roku prawicowy prezydent Jair Bolsonaro.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze