Brazylia: kobiece taksówki tylko dla kobiet

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na razie funkcjonują tylko w ponad dwunastomilionowej metropolii Sao Paulo i w Belo Horizonte, ale wkrótce mają powstać również w trzech innych wielkich miastach Brazylii. Chodzi o taksówki z kobietami za kierownicą i przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Nie wożą mężczyzn, a pomysł założenia korporacji taksówkowej pod nazwą Femitaxi nieprzypadkowo powstał w Brazylii.

Zwyczaj „zalotów na siłę” wynikający z „maczystowskiej postawy” sporej części brazylijskich mężczyzn – jak pisze miejscowa prasa – skłonił grupę przedsiębiorczych Brazylijek do działania.

Założyły w tych dwóch miastach pierwsze kobiece korporacje taksówkowe. Za kierownicą są wyłącznie kobiety i samochody Femitaxi nigdy nie zabierają mężczyzn.

Jak wynika z raportu agencji sondażowej Datafolha sporządzonego dla dziennika „Folha de Sao Paulo” i ogłoszonego w 2015 roku, w tej brazylijskiej metropolii gospodarczej jedna na trzy kobiety przyznaje, że przynajmniej raz była nachalnie „podrywana” przez kierowcę taksówki, nie mówiąc o zwyczaju pytania pasażerek o numer komórki.

Raport ogłoszony w 2016 roku przez organizację międzynarodową ActionAid podaje, że aż 86 proc. Brazylijek było narażonych na różne formy obcesowego „podrywania” ze strony mężczyzn.

Z kolei z danych ogłoszonych przez brazylijski Sekretariat Specjalny ds. Polityki wobec Kobiet wynika, że w ciągu każdych dwóch minut pięć kobiet w Brazylii cierpi przemoc fizyczną ze strony mężczyzn, a w latach 1980-2013 w tym kraju zamordowano 106 093 kobiety.

Brazylia: kobiece taksówki tylko dla kobiet
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze