Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” najważniejszym tematem jest Wielki Post. To czas pokuty, refleksji i zbliżenia się do Boga. Przy tej okazji ks. Tomasz Jaklewicz przypomina orędzie z Fatimy. – Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom – pisze ks. Jaklewicz. Agata Puścikowska pisze z kolei o powracającym temacie tzw. tabletki „dzień po”. – Dyskusje wokół tej sprawy będą się raczej wzmagać niż wyciszać – twierdzi autorka tekstu. Ponadto znajdziemy teksy Tomasza Rożka o „Dziwnym układzie”, czyli układzie planetarnym, w którym znajdują się planety podobne do ziemi.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze „Idziemy” przeczytamy o radości z nawrócenia. – Jak powinniśmy się zachować, gdy ludzie spoza Kościoła stawiają nam wyolbrzymione zarzuty? Z czego musi się nawracać arcybiskup? – odpowiada abp Józef Michalik w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Znajdziemy także receptę na to, jak dobrze przeżyć Wielki Post, aby nie być dla innych zgorszeniem. Pisze o tym ks. Jan Sochoń. Tygodnik zabiera również głos w sprawie nowej ustawy pozwalającej na swobodne wycinanie drzew. – Kto odpowiada za utrzymanie miejskiej zieleni? Czy można tym obarczać właścicieli prywatnych działek? – pisze Krzysztof Ziemiec.
Tygodnik Niedziela
– Czas już powiedzieć wprost, że Europa stanęła na skraju przepaści, w dodatku sama podcięła własne korzenie – pisze we wstępniaku Lidia Dudkiewicz. To nawiązanie do rozmowy redaktor naczelnej z prof. Ryszardem Legutko. – Parlament Europejski to kliniczna ilustracja zaniku jakiegokolwiek szacunku dla różnorodności – twierdzi eurodeputowany PiS. Tygodnik „Niedziela” przygotował dla swoich czytelników rekolekcje z kard. Stefanem Wyszyńskim, przypominając program Społecznej Krucjaty Miłości. Ks. Marek Łuczak z kolei podejmuje temat heroicznego ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. 
Przewodnik Katolicki
Na okładce najnowszego numeru „Przewodnika” o. Leon Knabit. W środku wskazówki znanego benedyktyna na Wielki Post. W rozmowie z Karoliną Krawczyk o. Knabit podkreśla, że „umartwienia to nie średniowiecze”, i że nadal warto je podejmować. Znajdziemy również rozmowę Joanny Mazur z hipster katoliczką, czyli Jolą Szymańską. – My nie musimy szukać Boga w sieci. Skoro wierzysz, to idź i spotkaj się z Bogiem na kawie. Wyłącz komputer, otwórz Pismo Święte i zacznij się modlić – mówi znana blogerka. Znajdziemy też artykuł o powrocie świeckiej misjonarki, Magdy Plekan, do Etiopii. Spędziła tam już dwa lata. 
 Tygodnik Powszechny
– Post wyostrza zmysły, zwiększa naszą uważność. Jeśli doda się post do medytacji, mamy szansę więcej zobaczyć – mówi w obszernej rozmowie z Arturem Sporniakiem ks. Grzegorz Strzelczyk. Dotyczy ona w dużej mierze kształtowania swojego ciała i ducha. O sile prostych środków pisze z kolei bp Grzegorz Ryś. – Czy nie jest właśnie tak, że najtrudniej jest nam sięgać po najprostsze środki? – pyta retorycznie bp Ryś. Ciekawy, choć pewnie dla niektórych kontrowersyjny może być tekst Łukasza Kwiatka „Homoseksualizm – spór na bezdrożach”. Czy orientacja seksualna jest wyborem? A może jest wrodzona? Wyjaśnienie tych kwestii może być ważniejsze niż nam się wydaje.
Przegląd prasy katolickiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze