EPA/ESTELA SILVA Dostawca: PAP/EPA.

Brazylia: liczba pożarów lasów największa od 2010 roku

W ubiegłym roku w Brazylii zarejestrowano niemal tak wysoką liczbę pożarów lasów, jaką ostatnio zanotowano w 2010 roku. Według aktualnych doniesień medialnych państwowy instytut badań klimatycznych Inpe naliczył ponad 278 tys. źródeł pożarów, o około 46 procent więcej niż w 2023 roku. W 2010 roku było ich ponad 319 tys.

W sumie spłonął obszar o powierzchni około 300 tys. kilometrów kwadratowych, czyli prawie wielkości Niemiec. Jak wyjaśniła organizacja ekologiczna MapBiomas, 57 procent całego wypalonego obszaru znajdowało się w regionie Amazonii. Pożary wzrosły tam o 42 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęły najwyższy poziom od 2007 roku. Zdaniem ekspertów, oprócz zmian klimatycznych za wzrostem stoi także zjawisko pogodowe El Niño. Okres suchy w Amazonii był w tym roku o kilka tygodni dłuższy niż zwykle.

>>> Piotr Nawrot SVD: brakuje nam warunków, żeby walczyć z żywiołami [ROZMOWA]

Największa susza od 40 lat

Brazylijska minister środowiska Marina Silva powiedziała we wrześniu, że susza w regionie Amazonii była najgorsza od 40 lat. Bagna Pantanal w zachodniej Brazylii, największa równina zalewowa na świecie, również ucierpiały z powodu najgorszej suszy od 73 lat.

fot. PAP/EPA/HOMEM DE GOUVEIA

Obejmując władzę w kraju w styczniu 2023 roku, rząd lewicowego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy obiecał zmniejszenie liczby pożarów lasów, które nasiliły się za poprzedniego rządu. Eksperci uważają, że na początku 2024 roku rząd zbyt długo zwlekał z podjęciem działań przeciw pożarom; podjęcie działań Lula ogłosił dopiero we wrześniu.

Liczby groźne dla całej Ameryki Południowej

Podobnie groźne są liczby dla całej Ameryki Południowej, gdzie ponad 511 tys. źródeł pożarów oznacza wzrost o 48 procent w porównaniu z 2023 rokiem. Tutaj również zmierzono najwyższą wartość od 2010 roku, kiedy zarejestrowano ponad 523 tys. pożarów. Szczególnie duży wzrost, bo około 250 proc., odnotowano w Ekwadorze, gdzie zarejestrowano 3,5 tys. pożarów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze