epaselect epa05781794 Protesters face off with police during a demonstration, in Rio de Janeiro, Brazil, 09 February 2017. The protesters are demonstrating against the government’s austerity measures including a plan to privatize Rio de Janeiro’s water supply, EPA/Marcelo Sayao Dostawca: PAP/EPA.

Brazylia: policja strajkuje, a na ulicach chaos: zginęło 100 osób

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W trwających od 6 dni zamieszkach w stanie Espirito Santo w południowo-wschodniej części Brazylii, do których doszło, gdy policja ogłosiła strajk, zginęło już 100 osób – podały władze. Szczególnie gwałtowne starcia miały miejsce w Vitorii – stolicy stanu.

Szkoły oraz instytucje publiczne w tym mieście są zamknięte do odwołania. Zawieszona też została komunikacja miejska.

Z napływających z Espirito Santo informacji wynika, że w Vitorii miały miejsce gwałtowne starcia uliczne i doszło do grabienia sklepów.

Oficjalne władze odmawiają podania szczegółów nt. dotychczasowych przypadków śmiertelnych – pisze agencja Reutera. Nie wiadomo, kto zginął i w jakich okolicznościach – wskazuje.

Strajkujący policjanci domagają się podwyżek płac w związku z wywołanymi kryzysem finansowym podwyżkami cen.

Nad sytuacją próbuje zapanować wojsko. W czwartek do akcji włączono spadochroniarzy oraz załogi transporterów opancerzonych. Wzmocniły one siły wojskowe, liczące 1200 żołnierzy, które usiłowały zaprowadzić porządek w regionie, zwłaszcza zaś – w portowej Vitorii, która słynie z pięknych plaż i gdzie koncentruje się działalność wielu spółek wydobywczych ropy naftowej.

„Zaangażowanie armii w Espirito Santo jest tymczasowe. Jej zadaniem jest umożliwienie negocjacji rządowych i przywrócenie spokoju. Nie będziemy zastępować policji w jej zadaniach” – oświadczył w czwartek głównodowodzący siłami zbrojnymi Brazylii gen. Eduardo Villas Boas w swej publikacji na Twitterze.

Lokalne władze uważają, że zaangażowane siły nie są wystarczające i domagają się przysłania dodatkowego kontyngentu. Wskazują, że do zamieszek doszło w związku z nieobecnością na służbie ok. 1800 policjantów, którzy w normalnych warunkach patrolowaliby ulice.

Władze obawiają się, że napięcia społeczne, do wyładowania których doszło w stanie Espirito Santo mogą rozlać się na inne części kraju. Prasa i portale społecznościowe spekulują, że do podobnego strajku policjantów mogłoby dojść w Rio de Janeiro w przededniu i w trakcie karnawału, co miałoby poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa zaplanowanych imprez.

Fot. PAP/EPA/Marcelo Sayao

Brazylia: policja strajkuje, a na ulicach chaos: zginęło 100 osób
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze