Rio de Janeiro, Brazylia, 09.08.2016. Igrzyska Olimpijskie Rio 2016. Pomnik Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado w Rio de Janeiro, 9 bm. (gj) PAP/Adam War¿awa EDITORIAL USE ONLY

Brazylia: poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w mieście Vitória, stolicy brazylijskiego stanu Espírito Santo, odbyło się poświęcenie pomnika Papieża Polaka. Statuę z brązu umieszczono w reprezentacyjnym miejscu, w pobliżu mostu Ponte Formosa. Każdy kto wjeżdża lub wyjeżdża z miasta, może znaleźć się w pobliżu pomnika. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To w tym rejonie miasta mieszkał św. Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Vitórii.

Nieopodal znajduje się centrum formacyjne św. Jana Bosko, gdzie przygotowuje się liderów chrześcijańskich, oraz kolegium Niepokalanego Serca Maryi. Uroczystej inauguracji pomnika dokonał abp Luiz Mancilha Vilela. Uczestniczył w niej także jego twórca, artysta plastyk i rzeźbiarz Eduardo Santos.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II abp Luiz Mancilha Vilela podkreślił, że dzieło artystyczne poświęcone jest Papieżowi, który był orędownikiem pokoju i sprawiedliwości. Wartości te winny stać się jeszcze bardziej praktykowane i postrzegane w obecnie obchodzonym Krajowym Roku Maryjnym.

„Sprawiedliwość jest wartością, o którą zabiegamy od dłuższego już czasu w naszym stanie i potrzebujemy tutaj wiele pokoju – mówił abp Vilela. – Mamy w tym miejscu herolda pokoju, aby głosić: Naszą drogą jest pokój, a nie przemoc! Ponadto, obchodzimy Rok Maryjny, a Jan Paweł II, czciciel Matki Bożej, kiedy wjeżdżał do naszego miasta, trzymał w dłoniach różaniec” – dodał metropolita Vitórii.

Warto przypomnieć, że przed kilku tygodniami miasto Vitória było miejscem zamieszek społecznych i niekontrolowanej przemocy, w wyniku czego zginęło kilkadziesiąt osób. Stąd też to wołanie o sprawiedliwość i pokój w dniu odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II.

Fot. PAP/Adam Warżawa 

Brazylia: poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze