abp Swiatosław Szewczuk, fot. Ukraińska Prawda/Yt/Screen

Bruksela: abp Światosław Szewczuk mówił o sytuacji w Ukrainie biskupom katolickim UE

W dniach 8 i 9 listopada arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk przedstawił w Brukseli sytuację na Ukrainie na dwóch różnych zgromadzeniach:  w Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i na zgromadzeniu ogólnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Oba te spotkania były poświęcone wojnie na Ukrainie, udzieleniu pomocy humanitarnej jej mieszkańcom oraz dialogowi ekumenicznemu i posłudze Kościołów w tym kraju w warunkach toczących się tam obecnie walk.

8 bm. w rozmowie z sekretarzem generalnym KEK-u Jørgenem Skovem Sørensenem zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) opowiedział o działalności Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Podkreślił przy tym, iż od początku pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę wzajemna solidarność i dialog stały się niezbędnym warunkiem przeciwstawienia się agresji. Wezwał członków Konferencji do rozpoczęcia „poważnego procesu poznania ideologii «ruskiego świata», która przyniosła obecnie na Ukrainę śmierć i globalne niebezpieczeństwo całemu światu chrześcijańskiemu”.

>>> Abp Szewczuk w Bolonii: Ukraina puka z własnego serca do serc narodów europejskich

„Jeśli dzisiaj prawosławni  zabijają prawosławnych, jeśli jeden Kościół tworzy ideologię zabijania i niesie śmierć w imię obrony wartości chrześcijańskich, to chrześcijaństwo w dzisiejszym zeświecczonym świecie nie może rościć sobie pretensji do budzenia zaufania wśród ludzi” – stwierdził mówca. W tym kontekście wskazał na potrzebę przeciwstawienia się ideologii „ruskiego świata”. Dodał, że „Ukraińcy mogą pomóc światowej wspólnocie chrześcijańskiej w wytworzeniu przeciwciał niezbędnych do przeciwstawienia się temu wirusowi, staliśmy się bowiem pierwszymi ofiarami tej niszczycielskiej ideologii”.

Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

W imieniu UKGK jego zwierzchnik podziękował KEK-owi za szybką i trafną reakcję na agresję rosyjską i zachęcił kierownictwo tej organizacji do wzmożenia współpracy z ukraińskim środowiskiem religijnym.

Szefowa programów KEK-u Katerina Pekridu określiła Ekumeniczną Koncepcję UKGK jako „wzorowy dokument do budowania dialogu ekumenicznego”. Uczestnicy spotkania omówili też współpracę między strukturami ekumenicznymi UKGK i KEK-u. W tym kontekście bp Stepan Sus, stojący na czele Wydziału Duszpastersko-Migracyjnego UKGK, wyjaśnił, iż w krajach, w których Kościół ten nie ma swych struktur kanonicznych, „często współpracujemy z przedstawicielami miejscowych Kościołów protestanckich i prawosławnych”. Podziękował za „braterskie poświęcanie uwagi na nasze potrzeby duszpasterskie i gotowość do udostępniania nam w użytkowanie swoich świątyń i szkół”. Zdaniem biskupa „takie gesty solidarności świadczą o wspólnym pragnieniu nudowania jedności wszystkich chrześcijan na gruncie wartości ogólnochrześcijańskich”.

Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 i obecnie skupia 114 Kościołów anglikańskich, prawosławnych, protestanckich i startokatolickich z całego kontynentu. Ma swoje główne biura w Brukseli i Strasburgu.

>>> Ukraina bliżej Unii Europejskiej

Nazajutrz, 9 bm. abp Szewczuk wziął udział w zgromadzeniu ogólnym COMECE. Podziękował jego uczestnikom za otwartość na migrantów ukraińskich, „których w waszych krajach przebywa prawie 6 milionów”. Wyraził przy tym przekonanie, że odbudowa Ukrainy zależy w znacznym stopniu od tego, czy ludzie ci wrócą do ojczyzny. Dodał, że „zwycięstwo Ukrainy polega nie tylko na odzyskaniu naszych ziem, ale przede wszystkim na powrocie naszych ludzi do domu”.

Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że jednym z głównych wyzwań na najbliższą zimę jest kryzys żywnościowy, który „możemy przezwyciężyć jedynie dzięki solidarności międzynarodowej” i w tym kontekście wezwał członków COMECE do dołożenia wysiłków, aby konflikt w jego kraju nie stał się „zapomnianą wojną”.

Mówca zwrócil uwagę, że pierwszą konieczną przesłanką ustanowienia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie jest uznanie przez Rosję prawa narodu ukraińskiego do samostanowienia i podmiotowości w stosunkach międzynarodowych. „Nie możemy rozmawiać z tymi, którzy dotychczas odmawiają nam prawa do istnienia” – podkreślił arcybiskup większy. Zauważył, że wojna Rosji przeciw jego krajowi nosi wyraźny charakter ludobójczy i przypomniał, że „europejski wybór Ukrainy stoi w sprzeczności z neokolonialnymi ambicjami Rosji i tu kryją się korzenie tej wojny”.

Abp Szewczuk zaapelował do przedstawicieli episkopatów Unii Europejskiej o udzielenie pomocy Ukraińcom w ich zintegrowaniu się z miejscowymi społeczeństwami, „zapewniając naszym wiernym prawo do duszpasterskiego towarzyszenia im przez ich Kościół-Matkę”.

Przewodniczący COMECE abp Mariano Crociata podziękował głowie UKGK za przedstawiony wszystkim przykład „posługi duszpasterskiej, którym dziś zachwyca się cały świat katolicki i który jest dla nas natchnieniem w naszej służbie”.

***

COMECE  z siedzibą w Brukseli istnieje od 1980 i skupia obecnie 26 konferencji biskupich z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze