epa05636336 An undated handout picture provided by Cryonics Institute on 18 November 2016 shows the perfusion room, where patients are prepared for long-term storage using a process called vitrification, at Cyronics Institute in Clinton Township, Michigan, USA. According to news reports on 18 November 2016, a 14 year old girl from London, Britain, who died on 17 October after suffering from cancer, was cryogenically frozen at Cryonics Institute after winning a court case. EPA/CRYIONICS INSTITUTE/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

W. Brytania: sąd zezwolił chorej 14-latce na zamrożenie ciała

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

14-letnia Brytyjka, chora na raka, wygrała krótko przed śmiercią batalię sądową o zamrożenie ciała w nadziei, że w przyszłości może zostać wyleczona – poinformowała w piątek BBC.

Dziewczynkę, chorującą na rzadką odmianę raka, w jej życzeniu wspierała matka, ale nie ojciec; rodzice dziewczynki byli rozwiedzeni.

Wysoki Trybunał (High Court) przyznał matce prawo decydowania o ciele córki. Ciało 14-latki, która zmarła w październiku, zostało przewiezione do USA i tam poddane odpowiednim zabiegom. Informację o sprawie brytyjskie media przekazały dopiero teraz. Tożsamości dziewczynki nie ujawniono z powodów prawnych, wiadomo jedynie, że mieszkała w aglomeracji Londynu.

W liście do sędziego Brytyjka wyjaśniła, że chce „żyć dłużej” i nie chce być „pochowana pod ziemią”. „Sądzę, że kriogeniczne zamrożenie daje mi szansę na wyleczenie i obudzenie – nawet za setki lat” – napisała.

Sędzia Peter Jackson, który odwiedził chorą w szpitalu, powiedział, że był poruszony „odwagą, z jaką mierzy się ona ze swą trudną sytuacją”. Wyjaśnił, że orzeczenie nie tyle dotyczyło prawa do zamrożenia ciała, lecz sporu między rodzicami o dysponowanie zwłokami córki.

Ojciec nie krył obaw, że nawet jeśli „wszystko się powiedzie i za powiedzmy 200 lat jego córka się obudzi, może nie mieć już żadnych krewnych i niczego nie pamiętać”. „Wziąwszy pod uwagę, że ma jedynie 14 lat, znajdzie się w rozpaczliwej sytuacji, sama w Stanach Zjednoczonych” – przekonywał.

Ośrodki, w których zwłoki mogą zostać zachowane w ciekłym azocie w bardzo niskich temperaturach, znajdują się w Rosji i Stanach Zjednoczonych – zaznacza BBC. Koszt zachowania ciała na czas nieokreślony jest szacowany na ok. 37 tys. funtów.

Fot. PAP/EPA/CRYIONICS INSTITUTE/HANDOUT

W. Brytania: sąd zezwolił chorej 14-latce na zamrożenie ciała
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze