cerkiew

Fot. pixabay

Bułgaria: Kościół prawosławny nie weźmie udziału w żadnych wydarzeniach z udziałem papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Bułgarscy biskupi prawosławni zapowiedzieli 3 kwietnia, że nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach religijnych z udziałem papieża podczas jego pobytu w Bułgarii na początku maja.

Zapowiedzi te znalazły się w liście-odpowiedzi na pismo nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Anselmo Guido Pecorariego, który przesłał im projekt programu wizyty Franciszka. Zdaniem hierarchów papieża zaprosiły do kraju władze państwowe i to one odpowiadają za to wydarzenie.

Z oświadczenia biskupów wynika jednoznacznie, że nie będą oni uczestniczyć w jakichkolwiek wspólnych inicjatywach i nabożeństwach z gościem z Watykanu. Przewidziano jedynie spotkanie z nim patriarchy sofijskiego Neofita i członków Świętego Synodu w siedzibie Patriarchatu 5 maja oraz towarzyszenie mu podczas zwiedzania stołecznego soboru katedralnego św. Aleksandra Newskiego. Ale nawet tam biskupi nie będą nosili szat liturgicznych, nie będą się modlić wspólnie z Ojcem Świętym ani nie wystąpi reprezentacyjny chór katedralny.

Synod nie zezwala także duchownym Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (BKP) na uczestniczenie w spotkaniu modlitewnym na rzecz pokoju, zaplanowanym na stołecznym Placu Niepodległości z udziałem przedstawicieli wszystkich wyznań i religii istniejących w Bułgarii. Celem tej inicjatywy ma być pokazanie Bułgarii jako przykładu pokojowego współżycia i współpracy ludzi różnych religii. Księża BKP nie będą też mogli byc obecni na wszelkich innych wydarzeniach w czasie wizyty papieża.

W czasie swego pobytu w Bułgarii w dniach 5-7 maja Franciszek ma spotkać się m.in. z prezydentem, premierem, członkami rządu i przedstawicielami społeczeństwa tego kraju, z miejscowymi wiernymi, dla których odprawi Mszę św., z członkami innych wyznań i religii, a także z uchodźcami. Papież odwiedzi Sofię i położone na południu Bułgarii miasto Rakowski, gdzie żyje największa w tym kraju wspólnota katolicka. Podróż przebiegać będzie pod hasłem „Pokój na ziemi”.

Zobacz także
Wasze komentarze