fot. pixabay.com

Burkina Faso: wojna z Jezusem Chrystusem

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
To, co dzieje się dziś w Burkina Faso, jest nie tylko wojną przeciwko nam, chrześcijanom, ale także wojną z Jezusem Chrystusem. W tym alarmistycznym tonie biskup Kaya, Théophile Nare opisuje sytuację po terrorystycznych atakach na chrześcijan w niedzielę i poniedziałek w Burkina Faso. W rozmowie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę na „klarowne motywy religijne” antychrześcijańskiego ataku. „Seria ataków terrorystycznych sprawia, że Kościół znalazł się w trudnej sytuacji” – zaznaczył biskup.

„Sytuacja się pogarsza. Jasne jest, że chce się wyeliminować obecność chrześcijan” – powiedział bp Nare. Po zamordowaniu pięciu wiernych i kapłana w niedzielę w Dablo, czterech innych chrześcijan z parafii Notre-Dame du Lac zostało zabitych w poniedziałek po południu, gdy we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, wracali po maryjnej procesji z miejscowości Singa do Kayon.

Mianowany w grudniu ubiegłego roku biskup potępił eskalację przemocy wobec chrześcijan na północy kraju. Przypomniał, że w marcu, porwano proboszcza Djibo, ks. Joëla Yougbaré. Obecność terrorystów tłumaczy bliskością Nigru, którego absolutna większość to wyznawcy islamu. „Ale nie wiemy, kim są fundamentaliści, ponieważ nikt nigdy nie przyznał się do ataku, a sprawcy zawsze działają z ukrycie. Pewne jest, że obszar, w którym się teraz znajdujemy, stał się enklawą, do której nie ma dostępu nawet armia. Fakt, że ataki mają podłoże religijne jest oczywisty. Sprawcy zarzucali ofiarom, że nie wyznają `prawdziwej religii` i następnie strzelali do tabernakulum” – powiedział biskup Kaya.

Podczas niedzielnej wizyty w Dablo biskup pocieszał przestraszonych chrześcijan przekazując im przesłanie solidarności papieża Franciszka: „Potem przekonywałem ich, aby zachowali wiarę i nie zniechęcali się, nawet jeśli uniemożliwiają nam modlitwę niszcząc nasz kościół. Musimy nadal się modlić, ponieważ to, co dzieje się dziś w Burkina Faso, jest nie tylko wojną przeciwko nam, chrześcijanom, ale także wojną z Jezusem Chrystusem” – powiedział bp Théophile Nare.

Od początku roku 2015 Państwo Islamskie w strefie Sahelu zamordowało w samym Burkina Faso 350 osób. W Burkina Faso chrześcijan jest 22 proc. a muzułmanie stanowią 60 proc. społeczeństwa. Wspólnoty chrześcijańskie są poddawane silnej islamizacji.

Zobacz także
Wasze komentarze