Fot. PAP/Waldemar Deska

By służyć życiu – 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasnej Górze [+GALERIA]

O tym, że ten kto służy ludziom musi dostrzegać i uznawać ich nieskończoną godność przypomniał na Jasnej Górze abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński przewodniczył Mszy św. w ramach 100. Pielgrzymki Służby Zdrowia. Jej uczestnicy podkreślali, że w każdym czasie, także wtedy, kiedy przeprowadzane są ideologiczne i polityczne eksperymenty, pracownicy środowiska medycznego powinni służyć życiu. Przypomniano o wielkiej tradycji polskiej opieki medycznej, konieczności obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o trosce o szacunek dla ludzkiej godności jako fundamencie opieki nad pacjentem i o prawe sumienia ludzi świata medycznego.

Mszy św. z udziałem przedstawicieli świata medycznego przewodniczył abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński w homilii podkreślał, że nie ma pełnej prawdy o człowieku bez prawdy o Bogu, a dar uzdrowienia serca, który dokonuje się „w prawdzie o mnie, o moich lękach i słabościach”, jest warunkiem służby potrzebującym w pełnym wymiarze ich człowieczeństwa. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ten kto służy ludziom musi dostrzegać i uznawać ich nieskończoną godność, dignitas infinita, o czym przypomina ostatni dokument Stolicy Apostolskiej, „traktować ich z braterską miłością, jak dzieci tego samego miłującego Ojca”.

– Cóż wtedy zostanie z wielkości i godności człowieka, jeśli zamkniemy go jedynie w kryteriach doczesności? A nawet w wymiarze czysto biologicznym, jak bez Boga nadać godność naszej ludzkiej cielesności? Skąd wziąć wrażliwość na drugiego człowieka  i motywacje do służenia? Czyż to nie Bóg w sobie tylko właściwy sposób, tajemniczy i intymny, wpisuje w serce człowieka powołanie do pracy z chorym? Dlaczego pacjentów mamy oddzielić od prawdy o sobie, czyniąc ich jedynie kimś zależnym od wiedzy drugiego, nie widząc pełni ich człowieczeństwa? – pytał abp Górzyński.

Podkreślił, że wszelkie odpowiedzi na te pytania tylko z ludzkiej perspektywy będą skazane na fragmentaryczność prawdy.  Wskazując na przeżywaną dziś tajemnicę Zesłania Ducha Świętego, zwrócił uwagę, że tylko przywrócenie naturalnego porządku, jakim jest przyjęcie daru prawdy i jej jedności w trzech podmiotach: w Bogu, w sobie samym, w drugim człowieku.

>>> Abp Józef Górzyński: prawdziwe poznać Jezusa można tylko przez miłość

Za św. Janem Pawłem II abp Górzyński przypomniał przedstawicielom Służby Zdrowia, by poprzez miłość wobec chorych i cierpiących byli żywym obrazem Chrystusa i Jego Kościoła.

– Ile wiary, ile męstwa musi być w was, którzy „rozprawiacie się z istotą śmieci”. Ile razy w tym „rozprawianiu się ze śmiercią”, musicie jednocześnie bronić zasad prawego sumienia. Zachowując swoja ludzką godność, sprzeciwiacie się zabijaniu nienarodzonych, także przez wczesnoporonne tabletki. Wy, w duchu posłuszeństwa Bogu Stwórcy i Dawcy Życia  temu procederowi odbierania życia się i rozpowszechnianiu śmierci się sprzeciwiacie – mówił do zgromadzonych na pielgrzymce przedstawicieli Służby Zdrowia o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry.    

Fot. PAP/Waldemar Deska

Mirosław Pietrzak, lekarz internista, kardiolog i specjalista medycyny paliatywnej z Gdyni mówił o tym, że wobec tego, że w naszej Ojczyźnie toczy się batalia o rodzinę, o świętość życia, potrzebne jest świadectwo prawdy o życiu. – Życie ludzkie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci. Początek ludzkiego życia to jest fakt naukowy, a ja się cieszę, że ten fakt potwierdza także moja wiara. Nie trzeba dyskutować z faktem medycznym; kiedy i jak powstaje życie, a my lekarze jesteśmy po to, aby  to życie chronić. Wrócimy do początków: primum non nocere, do przysięgi Hipokratesa, to już wtedy było, że nie podam kobiecie środków poronnych, a troszeczkę środowisko, z uwagi na to, co proponuje świat, jakby odchodzi od tych wartości – mówił lekarz.      

Stulecie pielgrzymek na Jasną Górę przeżywane w uroczystość Zesłania Ducha Świętego stało się także okazją do przypomnienia tradycji polskiej opieki medycznej, zachęty do budowania na nowo tożsamości,  dziękczynienia za wszystkich, którzy tworzyli i tworzą polską Służbę Zdrowia.

To także okazja do przypomnienia, że cała Służba Zdrowia w dzisiejszej Europie zrodziła się pod patronatem Ducha Świętego. Jednym z pierwszych szpitali na świecie był założony w Rzymie ponad 800 lat temu przez papieża Innocentego III szpital pod wezwaniem Ducha Świętego, zarządzany przez szpitalny zakon Świętego Ducha. Był on największą placówką charytatywną w Europie w średniowieczu i czasach nowożytnych. Dziś w wydanym specjalnym liście apostolskim “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych. Błogosławiony Gwidon z Montpellier żył na przełomie XII i XIII wieku. Założył Zakon Ducha Świętego, który prowadził szpitale dla ubogich i potrzebujących, gdzie znajdowały szczególną opiekę niechciane dzieci. Według reguły bracia mieli obowiązek raz w tygodniu wychodzić na ulice miasta, by szukać potrzebujących, a do szpitala miał być przyjęty każdy ubogi. Papież zauważył, że Gwidon “pragnąc jak najwierniej realizować ideał miłosierdzia głoszony przez Jezusa, nakreślił bardzo szeroki cel swojej pracy, która miała obejmować człowieka w jego całości, duszy i ciele, i rozciągać się od najmniejszych do najstarszych”.

>>> Przewodniczący zespołu KEP ds. służby zdrowia: chory powinien odczuć, że może liczyć na opiekę i wsparcie

Dziś w dobie evidence-based medicine, czyli medycyny opartej na faktach, na dowodach naukowych, to także zwrócenie uwagi na korzenie medycznej służby człowiekowi, na to że każdy, kto służy zdrowiu i życiu człowieka nie może zajmować się tylko ciałem chorego, musi być wrażliwy na ducha, ważna jest duchowość, zarówno medyka, jak i pacjenta.

– Nasza misja jest niezmienna. Musimy być sługami życia, którzy kochają życie, którzy bronią tego życia i którzy mówią, że życie jest piękne – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński zawierzył Maryi podczas Apelu jasnogórskiego wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie.

Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie (PTODM) to inicjatywa, która zrodziła się zrodziła się przede wszystkim w środowisku medycznym. Grupa lekarzy dostrzegła ogromną potrzebę zadbania o to, by na każdego chorego patrzono w sposób całościowy, czyli aby w kontakcie z nim uwzględniano nie tylko jego fizyczność, ale także emocje, psychikę i potrzeby duchowe (w tym religijne).

Modlono się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje dla środowiska Medycznego Są one kontynuacją idei zaproponowanej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, który w 1979 r. stał się duszpasterzem warszawskiej służby zdrowia.

Pielgrzymki i rekolekcje są czasem formacji dla przedstawicieli świata medycznego, przypomnieniem, że pomoc pacjentom nie zamyka się jedynie w ramach zabiegów i procedur medycznych, potrzebna jest duchowość i wyobraźnia miłosierdzia w relacjach z chorymi.

W stulecie pielgrzymowania Służby Zdrowia wpisała się także 65. Pielgrzymka Sióstr Zakonnych Pielęgniarek i pełniących posługę chorym.

Rekolekcje i pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia we współpracy z Zespołem KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze