Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Bydgoszcz: diecezjalny dzień młodszej służby liturgicznej

„Bóg wzywa nas do wierności danemu słowu” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że w słowotoku obecnej cywilizacji należy przywrócić wartość tego, co znaczyło kiedyś „dać komuś słowo”.

Ordynariusz przewodniczył w bydgoskim kościele bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy Mszy Świętej z okazji diecezjalnego dnia młodszej służby liturgicznej, w czasie której pobłogosławił nowych ceremoniarzy i ministrantów słowa Bożego. – Pan Jezus chce, aby nasze „tak” znaczyło „tak”, a „nie” znaczyło „nie”, niezależnie od tego, jak postępują inni – mówił, stawiając pytanie: jak to zrobić?

Według biskupa Włodarczyka ważne jest słuchanie słowa Boga i wypełnianie go. – Lektura Biblii, medytacja nad historią narodu wybranego, ukażą nam wielokrotnie, jak Bóg jest wierny swemu słowu, a przez to pobudza naszą wiarę w słowo Boże. Kiedy staniemy się wierni słowu danemu Panu Bogu, będziemy też wierni słowom wypowiedzianym wobec innych – dodał.

>>> Bydgoszcz: Caritas zaprasza na świętowanie Dnia Dobra

Diecezjalny dzień jest chwilą świętowania, gdzie w przestrzeni wspólnot parafialnych wydaje owoce w osobach młodych, pragnących odważnie zaświadczyć o swojej miłości do Boga i Kościoła poprzez liturgię oraz bycie członkiem służby liturgicznej. – Katedralna Szkoła Ceremoniarza, która w tym roku formacyjnym przygotowała ponad czterdziestu nowych ceremoniarzy, w tym dwudziestu spośród młodszej służby liturgicznej, pozwoliła formować nie tylko zdolności do kierowania liturgią, ale umocniła wiarę w realną obecność Chrystusa, dla którego ci młodzi poświęcają sporą część swojego życia – zauważył ks. Karol Rawicz-Kostro.

Fot. Cathopic/jconejo

Według dyrektora Centrum Formacji Liturgicznej warto zaznaczyć, że znaczną część formacji nowych ceremoniarzy poprowadzili ich starsi koledzy, którzy przez lata praktyki i świadectwo własnego życia „pociągnęli kolejnych braci do ofiarnej służby w swoich wspólnotach parafialnych”. – Bycie ceremoniarzem to zaszczyt, a sama funkcja, dzięki której mogę pogłębiać wiarę, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przygotowywałem się do tej chwili przez dziesięć miesięcy, uczestnicząc w wykładach i rekolekcjach. Chciałbym podziękować mojemu proboszczowi – ks. Pawłowi Polcynowi – który wspierał mnie modlitwą, a zarazem motywował. Wdzięczny jestem ks. Karolowi Rawicz-Kostro, który zasiał we mnie miłość do liturgii. To dzięki niemu jej odkrywanie stało się moją pasją. Mam nadzieję, że będę mógł być jeszcze bliżej Boga – dodał Franciszek Kaźmierczak z parafii NSPJ w Solcu Kujawskim.

>>> Bydgoszcz: pierwsza Komunia święta dla niesłyszących

Nowi ministranci słowa Bożego ukończyli formację do pełnienia funkcji lektorskich w zgromadzeniu liturgicznym, która odbywała się w ramach dziewięciu kursów prowadzonych w różnych częściach diecezji – Bydgoszczy, Kcyni, Łochowie, Osieku n. Notecią oraz Szubinie. – Formację odbyło 69 osób, pochodzących z 31 parafii, w tym 5 dziewcząt. Ministranci, służąc podczas liturgii, będą czytać czytania mszalne, formułować i odczytywać wezwania modlitwy powszechnej czy nieść ewangeliarz w procesji wejścia. Poprzez formację duchową, liturgiczną, biblijną, fonetyczną zdobyli w ramach kursu podstawowe umiejętności oraz wiedzę liturgiczną, by przez swoją służbę przyczyniać się do pięknego i głębokiego przeżywania Eucharystii – powiedział diecezjalny duszpasterz młodszej służby liturgicznej, ks. Grzegorz Białek. – Kurs lektora dał mi przestrzeń do pogłębienia wiedzy biblijnej i liturgicznej, udoskonalił przy tym umiejętności czytania – podsumował Szymon Mioduszewski z parafii św. Kazimierza w Łochowie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze