Zdjęcie poglądowe, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Bydgoszcz: niewidome dzieci wystawiły jasełka

Uczniowie z koła teatralnego Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a wystawiły jasełka.

Odbiorcami opowieści o narodzeniu Jezusa i bożonarodzeniowych zwyczajach były Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji w Bydgoszczy. – Dziękujemy, że przyszliście do nas. Życzymy wam sukcesów w szkole, na scenie, bo pewnie to niejedyne przedstawienie, jakie prezentujecie. Niech Pan Bóg wam błogosławi na każdy dzień, daje dużo radości i samych dobrych ludzi wokół – powiedziała przełożona klasztoru s. M. Magdalena OCPA.

A wszystko w czasie świętowania 800. rocznicy żywej szopki, wystawionej po raz pierwszy przez św. Franciszka w Greccio. – W ten sposób święty z Asyżu przybliżył nam jeszcze bardziej tajemnicę Bożego Narodzenia – powiedział ks. Piotr Buczkowski, który widząc wcześniejsze dokonania koła teatralnego, postanowił jako rektor kaplicy i diecezjalny duszpasterz niewidomych zaprosić dzieci do klasztoru. – To piękna i polska tradycja wędrowania z jasełkami od domu do domu. Tym razem jest to dom sióstr, które bardzo się cieszą – dodał ks. Piotr Buczkowski.

>>> Meksyk: tradycyjne jasełka w nowoczesnej formie [+GALERIA] 

Jasełka były efektem wielomiesięcznych przygotowań. – Przybyliśmy do sióstr z ogromną radością. Mamy nadzieję, że nasze jasełka wywołają zainteresowanie u sióstr, które pewnie widziały niejedno takie przedstawienie – dodała jedna z twórczyń, jak i opiekunek koła Zenona Góra. – Wcześniej mówiliśmy naszym wychowankom, do jakiego miejsca idziemy. Miejsca w centrum miasta, gdzie panują cisza i spokój. Miejsca, w którym – jak wspomniał ksiądz – można rzeczywiście poświęcić się modlitwie – dodała Zenona Góra.

„Takie występy pozwalają mi się rozwijać” – powiedziała jedna z dziewcząt. – Mogę innym ofiarować coś od siebie – stwierdziła. – Bardzo dziękuję za tę pracę paniom z koła teatralnego, które wkładają wiele serca i pracy, by to wszystko przygotować – dodała Nikola Woźniak. – Chodzę na lekcję śpiewu od chwili, kiedy ukończyłam jedenaście lat. Występując, sprawiam radość siostrom, ale i sobie, co mnie satysfakcjonuje – podsumowała Martyna Matuszak.

>>> Chrystus narodził się w Kamerunie! Jasełka dzieci z Figuil

Każdy kto odwiedzi Kaplicę Bożego Ciała Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Bydgoszczy może otrzymać „prezent” w postaci odpustu zupełnego. Trzeba tylko spełnić warunek – pomodlić się przed ustawionym tam żłóbkiem. Przywilej obowiązuje do 2 lutego 2024 roku. Decyzja Penitencjarii Apostolskiej dotyczy kościołów i kaplic franciszkańskich, a więc i kościoła Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy, w którym na co dzień posługują Bracia Mniejsi Kapucyni.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze