Fot. wikipedia / Maciles – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=851614

Bydgoszcz: patronalne święto Ruchu Światło-Życie

Wszystkie gałęzie Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej przeżywały coroczne święto patronalne, związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jakie jest obchodzone w Kościele 8 grudnia.

Świętowanie rozpoczęło się 7 grudnia wieczorem w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Nieszporami, po których sprawowano dziękczynną Eucharystię. Wydarzenia te nawiązują do daty 15 czerwca 1973 roku, kiedy w Krościenku nad Dunajcem ówczesny kardynał Karol Wojtyła poświęcił figurę i oddał ruch pod opiekę Niepokalanej Matki Kościoła. W modlitwie uczestniczyli członkowie i animatorzy oaz Dzieci Bożych, młodzieżowych, dorosłych oraz wspólnoty Domowego Kościoła. Mszy Świętej przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.

Jak się wyraża charyzmat maryjny?

Ksiądz Paweł Rybka w homilii przybliżył postawę ufności Maryi wobec Bożego planu, która powinna być wzorem dla członków ruchu. Przypomniał tym samym nawrócenie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w więzieniu i jego zawierzenie Bogu, które kształtowało duchowość ruchu. Moderator diecezjalny dodał, że charyzmat maryjny wyraża się w naśladowaniu Matki Kościoła, przyjmowaniu woli Bożej i dziękczynieniu w każdej sytuacji, co było też postawą ks. Blachnickiego.

W trakcie Mszy św. miało miejsce błogosławieństwo osób podejmujących służbę w diakoniach Ruchu Światło-Życie (oaz rekolekcyjnych, komunikowania społecznego, modlitwy, deuterokatechumenatu, muzycznej).

– Adwentowy dzień wspólnoty przeżyłem jako czas spotkania z Bogiem i ludźmi, wypełniony modlitwą, refleksją i radością. Takie chwile są dla mnie okazją do duchowego wzrostu, pogłębienia relacji z innymi i wspólnego przeżywania wiary. W oazie widzę siebie jako część wspólnoty, która pomaga mi rozwijać się duchowo i uczyć życia wiarą na co dzień. Oaza jest miejscem formacji, wsparcia i odnajdywania sensu w relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Daje mi radość, siłę i poczucie przynależności – powiedział Jakub Pik.

Tego samego dnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Bydgoszczy odbył się adwentowy dzień Wspólnoty Oazy Młodzieżowej. W programie pojawiły się konferencja, spotkania w grupach oraz wspólna agapa. Animator Bartek Knioła w trakcie swojej konferencji, podkreślał jak ważna jest rodzina oraz odpowiednie i świadome przygotowanie do małżeństwa.

Po zakończeniu integracji członkowie oazy dołączyli do obchodów święta w katedrze.

– Najbardziej zapadła mi w pamięci konferencja o rodzinie oraz powołaniu do małżeństwa. Po niej zaplanowany został Namiot Spotkania, w czasie którego wybrzmiał fragment Hymnu o miłości. Dzięki niemu mogłam spojrzeć właśnie na miłość, która daje, jaką też otrzymuję, pomyśleć o moim powołaniu. Oaza jest w moim życiu bardzo ważnym elementem. Często myślę, co by było gdybym nie odważyła się dołączyć do tej wspólnoty. Zawsze dochodzę do tego samego wniosku, że moje życie duchowe nie rozwinęłoby się tak, jak w oazie. Dziękuję Bogu każdego dnia za to, że spotkałam tak niesamowitych i inspirujących ludzi. Teraz gdy zostałam animatorką cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiarą i wiedzą z innymi – dodała Agnieszka Białkowska.

Kolejna część świętowania, jakie stało się czasem głębokiej modlitwy, wspólnoty i refleksji nad rolą Maryi w życiu każdego członka Ruchu Światło Życie, zaplanowano w niedzielę, 8 grudnia, w Górce Klasztornej – przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce.

W diecezji bydgoskiej działają 92 kręgi Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Także pięć jest pilotowanych. Nastąpił również wzrost wspólnot młodzieżowych z ośmiu do czternasty.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze