Całkowite zaćmienie Słońca już dzisiaj! Gdzie jest transmisja na żywo?
Już dziś po godzinie 18:00 będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, to rzadkie zjawisko nie będzie widoczne na polskim niebie. Moment, w którym Księżyc zasłoni słoneczną tarczę, będzie można zobaczyć podczas transmisji na żywo prowadzonej przez NASA.
Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko dość rzadkie, bo może zdarzyć się maksymalnie dwa razy w roku. Dzisiejsze zaćmienie będzie widoczne jedynie z Chile, Argentyny i wysp położonych na południu Oceanu Spokojnego. Lipcowe zaćmienie Słońca będzie wyjątkowo ciekawe – nastąpi mniej więcej półtorej godziny przed zachodem (o godzinie 18:55 czasu polskiego), dzięki czemu osoby, które będą obserwować to zjawisko, zobaczą wokół Księżyca złotą poświatę. Tym razem całkowite zaćmienie Słońca nie będzie widoczne z Polski, ale miłośnicy astronomii w naszym kraju będą mogli je zobaczyć dzięki transmisji na żywo, którą we wtorek wieczorem przeprowadzi NASA. Będzie ona prowadzona w języku angielskim oraz hiszpańskim.
¿Están listos? Are you ready? ☀️ ???? ????
A total solar eclipse will be seen over parts of Argentina and Chile tomorrow and we’re covering it live in English & Spanish. Here’s how you can watch: https://t.co/xaxZcvNXkH pic.twitter.com/DLu3I6fWtl
— NASA (@NASA) 1 lipca 2019
Skąd to się bierze?
Zaćmienia Słońca mają miejsce, gdy Księżyc znajduje się bezpośrednio między Słońcem a Ziemią, rzucając swój cień na powierzchnię naszej planety. Zjawisko to jest dość rzadkie, ponieważ orbita Księżyca jest nachylona pod kątem ponad pięć stopni w stosunku do orbity Ziemi, co sprawia, że cień Księżyca zwykle mija Ziemię. Aby zaćmienie Słońca doszło do skutku, orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. W ciągu roku można obserwować maksymalnie pięć zaćmień słońca, ale maksymalnie dwa z nich mogą być zaćmieniami całkowitymi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |