fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Caritas Internationalis apeluje: ludzie w Strefie Gazy potrzebują pilnej pomocy

Katolicka organizacja charytatywna Caritas Internationalis z zadowoleniem przyjęła informację o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem i zaapelowała o szybki i bezpieczny dostęp organizacji pomocowych do cierpiącej ludności Strefy Gazy. W mediach społecznościowych wyraziła nadzieję, że zawieszenie broni „doprowadzi do trwałego pokoju i zapewni bezpieczeństwo ludności cywilnej oraz prawa człowieka”.

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest katastrofalna. „Izrael musi usunąć wszelkie przeszkody, które uniemożliwiają organizacjom pomocowym niesienie pomocy, w tym zakaz działalności Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), aby szybka i skuteczna pomoc mogła dotrzeć do cierpiących” – oświadczyła Caritas Internationalis. „Jesteśmy już na miejscu i jesteśmy gotowi zintensyfikować nasze działania, aby złagodzić cierpienie i odbudować ludzkie życie” – podkreśliła organizacja pomocowa.

Z kolei niemiecka agencja pomocy zagranicznej Caritas International poinformowała, że dwa miliony ludzi w Strefie Gazy pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej. „Teraz muszą oni jak najszybciej otrzymać dobra niezbędne dla życia” – powiedział dyrektor Caritas International Oliver Müller, cytowany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Jej lokalny partner, CRS (Catholic Relief Services, amerykańska Caritas), od tygodni przygotowuje się na ewentualne zawieszenie broni. „Nasze magazyny w Jordanii i Egipcie są pełne, nasi koledzy są gotowi dostarczyć pomoc do Gazy” – relacjonował Müller. Jednocześnie ostrzegł przed możliwymi niebezpieczeństwami związanymi z dystrybucją pomocy humanitarnej. „W wyniku wojny załamał się porządek publiczny. Dlatego też, aby uniknąć chaosu i grabieży, zarówno dostawy pomocy, jak i lokalna dystrybucja muszą być starannie skoordynowane” – wskazał Müller.

Teraz ważna  jest również, aby przede wszystkim dostarczać najpotrzebniejsze towary. Szczególnie pilnie potrzebne jest paliwo, aby mogły znów funkcjonować szpitale, placówki służby zdrowia, a przede wszystkim zakłady wodociągowe, które są zasilane przez awaryjne generatory. Ale do walki z katastrofą humanitarną potrzebna jest także żywność, środki higieniczne, woda pitna, namioty i koce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze