
fot. freepik/prostooleh
Caritas kielecka uruchomiła pierwsze w województwie hospicjum perinatalne
W Wielkim Tygodniu rozpoczęło swą działalność pierwsze w województwie świętokrzyskim hospicjum perinatalne, które uruchomiła Caritas Diecezji Kieleckiej. Hospicjum perinatalne funkcjonuje przy hospicjum stacjonarnym im. św. Matki Teresy z Kalkuty.
Ten ośrodek pomocy został powołany z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, u których zdiagnozowano poważne wady płodu oraz tych, które mają za sobą poronienie. Kobiety, które zgłoszą się do hospicjum mogą liczyć m.in. na pomoc neonatolga. Tego rodzaju wsparcie pomaga rodzinom przejść przez ekstremalnie trudne doświadczenie z większym spokojem i poczuciem, że zrobili wszystko, co mogli — z miłością i szacunkiem wobec dziecka. Hospicjum powstaje dla rodziców, którzy decydują się kontynuować ciążę, mimo bardzo złych rokowań dla dziecka, dla tych, które chcą przeżyć ten czas w sposób świadomy i godny, mając pewność, że dziecko nie będzie cierpiało i że są otoczeni profesjonalną pomocą.
Jak informuje koordynatorka hospicjum Angelika Steciak, rodzice oczekujący wizyty, konsultacji i pomocy, mogą ją szybko otrzymać, nawet do 5 dni. Konsultacje są bezpłatne. Hospicjum perinatalne oferuje również bezpłatną pomoc psychologa. Pracownicy placówki, gdy będzie taka potrzeba, ustalą również termin wizyty do m.in. kardiologa, czy chirurga.
W założeniu, z pomocy hospicjum perinatalnego mogą korzystać rodzice w sytuacji zagrożenia ciąży i jej różnych wad np. letalnych, czyli wskazujących nieprawidłowości rozwojowe o niepewnym lub złym rokowaniu, niezależnie od leczenia. Wskazaniem do spotkania w hospicjum perinatalnym jest także m.in. nieuleczalna, śmiertelna choroba dzieci lub wada, która nie do końca jest zdiagnozowana.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |