Caritas: plecaki z przyborami szkolnymi trafią do 10 tys. dzieci, w tym również uczniów z Ukrainy
Wypełnione przyborami szkolnymi plecaki od Caritas trafią w tym roku do 10 tys. dzieci, w tym 4 tys. uczniów z Ukrainy. Koniec wakacji i początek roku szkolnego to także czas spotkania najmłodszych na koloniach i świetlicach ze specjalistami od profilaktyki zintegrowanej.
Tornister Pełen Uśmiechów to jedna z najbardziej znanych akcji Caritas. Dzięki niej co roku tysiące dzieci wytypowanych przez pracujące z nimi na co dzień diecezjalne Caritas otrzymują szkolne wyprawki. To istotna pomoc dla wielu rodzin, zwłaszcza dziś, kiedy w szybkim tempie rosną obciążenia domowych budżetów. W tym roku ze wsparcia w tej postaci korzystają również ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w Polsce po rosyjskiej napaści na ich kraj.
– To już 14. edycja akcji. Przez te wszystkie lata przekazaliśmy dzieciom z Polski, ale też z Białorusi, Ukrainy i Litwy, ponad 200 tys. wyprawek szkolnych – przypomina ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Uroczyście na Podkarpaciu
Oficjalne rozdanie uczniom części wyprawek zakupionych w ramach akcji odbyło się w tym roku na rynku w Sanoku.
– Rozdaliśmy pół tysiąca plecaków; 350 trafiło do pierwszoklasistów, którzy 1 września pójdą do sanockich szkół, a 150 tornistrów przekazaliśmy dzieciom z Ukrainy. One bardzo potrzebują troski i naszego zainteresowania. Ten drobny gest niech będzie dla nich wsparciem, okazaniem naszej solidarności – mówi ks. Paweł Konieczny, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
– Wojna dotknęła nas wszystkich, dorosłych i dzieci. Zniszczone domy, zrujnowane szkoły – wiele dzieci nie może rozpocząć roku szkolnego tak jak zazwyczaj. Dlatego staramy się w ramach pomocy, którą otrzymujemy z Polski dzięki Caritas, parafiom, całemu narodowi polskiemu, zapewnić im podstawowe warunki do nauczania – tłumaczy bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej.
>>> Przewodniczący KEP: niech rok szkolny będzie okazją do pomnażania talentów
Szkolne wyprawki trafiły również do najmłodszych ukraińskich uchodźców korzystających ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.
– W ciągu trzech dni zaplanowaliśmy rozdanie 700 plecaków dla dzieci z Ukrainy. Wyprawki szkolne otrzyma również ok. 200 dzieci uchodźczych innych narodowości, m.in. z Turcji, Afganistanu, Czeczenii, Tadżykistanu, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Dagestanu – opowiada Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.
Tornister Pełen Uśmiechów, jak co roku, wspiera Para Prezydencka, która przekazała na potrzeby akcji kilka wyprawek.
„Dla uczniów początek roku szkolnego to powrót do zajęć lekcyjnych, ale też czas radosnych spotkań, rozmów i zabaw z długo niewidzianymi koleżankami i kolegami. (…) Niestety, nastrój ten nie udziela się rodzicom i opiekunom niektórych uczniów polskich oraz goszczących w naszym kraju dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Tornistry, plecaki, podręczniki i przybory szkolne to skumulowane wydatki, z którymi mogą sobie nie poradzić. Pomóżmy rozproszyć te obawy!” – zaapelowali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w liście zachęcającym do wsparcia inicjatywy.
Nie tylko wyprawki
Inną inicjatywą Caritas adresowaną do najmłodszych jest akcja „Podaruj dziecku książkę – dodaj mu skrzydeł”. Ma ona zachęcić dzieci i młodzież do czytania i rozwijania swoich zainteresowań.
– W ramach tego programu obdarowujemy dzieci i młodzież książkami. Książki przekazujemy również świetlicom socjoterapeutycznym oraz domom dziecka prowadzonym przez Caritas, gdzie przez opiekunów organizowane będzie wspólne czytanie. W akcję włączyły się firmy – partnerzy Caritas Polska, a prezesi i członkowie zarządów tych firm przekazali książki ze specjalnymi dedykacjami – relacjonuje Katarzyna Nowińska z Caritas Polska.
>>> Bp Jerzy Mazur do harcerzy: Kościół was potrzebuje!
Początek roku szkolnego to także okres kontynuacji warsztatów Ratownicy Marzeń, prowadzonych w tym roku podczas kolonii letnich, w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas. Po wakacjach program trafi do świetlic Caritas.
– To program profilaktyki zintegrowanej, wspomagający młodych ludzi w radzeniu sobie z codziennymi problemami, uczący szacunku do innych, rozpoznawania własnych emocji i pracy z nimi. Ważny jest jego aspekt integracyjny, zwłaszcza dziś, kiedy w polskich szkołach wielu uczniów z Ukrainy zdobywa wiedzę i nawiązuje kontakty z polskimi rówieśnikami – tłumaczy ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Zakup wyprawek dla dzieci i realizacja warsztatów profilaktycznych w świetlicach są możliwe dzięki wsparciu darczyńców – zarówno tych indywidualnych jak i firm i instytucji.
– Serdecznie dziękujemy za tę pomoc i zachęcamy wszystkich do włączenia się w nasze akcje organizowane dla dzieci i młodzieży – dodaje ks. Marcin Iżycki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |