Fot. pixabay.com

Caritas Polska na rzecz dzieci

Zakup żywności dla dzieci z Ghany, otwarcie żłobków dla dzieci migrantów w Tel Awiwie czy zakup plecaków i przyborów szkolnych dla uczniów z Ekwadoru – to niektóre wspierające dzieci na wszystkich kontynentach akcje Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe tej instytucji.

Caritas Polska podsumował działania podejmowane przez tę organizację na rzecz dzieci w związku z przypadającym w sobotę Dniem Dziecka.

Jednym z nich jest pomoc dla dzieci mieszkającym w wiosce Yamfo w Ghanie, gdzie siostry nazaretanki w 2015 r. otworzyły szkołę dla dzieci z ubogich rodzin. „Caritas Polska dofinansował zakup chleba dla 170 dzieci w wieku przedszkolnym, uczęszczających na stołówkę szkolną” – czytamy w komunikacie.

Caritas wspólnie z indyjską organizacją Janvikas wspiera również edukację 80 ubogich uczniów z dyskryminowanych grup, w tym dalitów – tzw. niedotykalnych – adivadi i mniejszości chrześcijańskiej. „Uczniowie, którzy otrzymali promocję do 10 klasy będą mieli zapewnione dodatkowe lekcje podczas wakacji. Wielu uczniów nie stać na dodatkowe zajęcia ani nie wiedzą, jak przygotować się do egzaminów, a w efekcie nie dostają się na studia i nie mogą zdobyć dobrej pracy. Dodatkowo utrudnia im naukę brak prądu w wielu domach” – wyjaśnili autorzy komunikatu.

W Tel Awiwie dzięki współpracy wikariatu św. Jakuba dla hebrajskojęzycznych katolików z organizacją UNITAF działają dwa żłobki dla dzieci migrantów oraz osób starających się o azyl w Izraelu. Fundusze przekazane przez Caritas Polska zostały przeznaczone na pokrycie czynszu i na bieżące opłaty. W żłobku opieką otoczone jest 69 dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat, podzielonych na siedmioosobowe grupy.

W Ekwadorze polski misjonarz z Palandy kupił dla dzieci z ubogich i wielodzietnych rodzin plecaki i przybory szkolne za pieniądze zebrane w ramach akcji Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”.

Z kolei w ośmiu miejscowościach na Białorusi – w obwodach grodzieńskim, mińskim, mohylewskim i witebskim – powstały świetlice integracyjne, w których dzieci mogą wspólnie spędzać czas, uczyć się i bawić. Dzięki projektowi współfinansowanemu w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP świetlice zostały dostosowane dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Caritas Polska jest największą charytatywną organizacją pozarządową w kraju. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy dobroczynnej Caritas sprzed 1950 r. Działa na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze