CBA: jest wniosek o uchylenie mandatu prezydenta Lublina

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

CBA przekazało lubelskiej Radzie Miasta wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (PO) – dowiedziała się w poniedziałek PAP w Biurze. CBA ustaliło, że prezydent łączył swoją funkcję z zasiadaniem radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Osiągał z tego źródła dochody – według CBA – 260 tys. złotych.

Wniosek o uchylenie mandatu wynika z kontroli przeprowadzonej przez CBA. Dotyczyła ona kwestii łączenia funkcji prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółek. Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA poinformował PAP, że Żuk nie podpisał wyniku kontroli, co jednak nie wstrzymuje biegu sprawy. Jeśli Rada Miasta nie rozpatrzy lub odrzuci wniosek CBA o uchylenie immunitetu to zajmie się nim wojewoda.

Żuk zarzucił w niedzielę lubelskim politykom PiS, że w walce z nim wykorzystują instytucje państwa i CBA. „Skończył się spokój dla Lublina” – mówił. Żuk był członkiem rady nadzorczej PZU Życie, z rekomendacji ministra skarbu, od początku 2014 r. do lutego tego roku, gdy został z niej odwołany. Zasięgał w tej sprawie opinii prawnych. Podawał o tym w informacjach o swoich dochodach. „Nie doszło do złamania prawa polskiego, a stawiane mi zarzuty mają wyłącznie charakter polityczny” – powiedział w niedzielę prezydent Lublina.

Zdaniem Żuka jest on przedmiotem ataku polityków lubelskiego PiS, którzy nie są w stanie prowadzić z nim merytorycznej polemiki. Jak podkreślił, kandydat PiS przegrał z nim wybory w pierwszej turze. „PiS wytacza dziś działa polityczne, wykorzystując w walce ze mną i Lublinem instytucje państwa i państwowe służby specjalne” – powiedział. 

foto. Eastern Europe Initiatives Congress

CBA: jest wniosek o uchylenie mandatu prezydenta Lublina
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze