CBOS: gorsza ocena działalności Kościoła przez Polaków
Minimalnie pogorszyły się oceny funkcjonowania Kościoła katolickiego przez Polaków – wynika z opublikowanego w piątek badania CBOS. Obecne notowania są jednymi z najsłabszych od blisko dwudziestu lat.
Pozytywnie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce wypowiada się ponad połowa Polaków (52 proc.), a krytykuje ją ponad jedna trzecia (35 proc.).
W stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego we wrześniu 2016 r. odsetek osób pozytywnie oceniających działalność Kościoła zmniejszył się o 3 punkty, z kolei opinie negatywne deklaruje 4 proc. ankietowanych więcej.
Jak wskazują autorzy badania, dobrym opiniom – poza udziałem w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu – sprzyja starszy wiek, zamieszkiwanie na wsi, niski poziom wykształcenia i uzyskiwanych dochodów per capita oraz prawicowe poglądy polityczne.
Z kolei negatywne oceny Kościoła przeważają wśród mieszkańców dużych miast, respondentów deklarujących najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w rodzinie, niepraktykujących religijnie lub uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w roku oraz identyfikujących się z lewicą.
Tradycyjnie CBOS zapytał także Polaków o ich stosunek do najważniejszych instytucji administracji państwowej i samorządowej.
W przypadku parlamentu odpowiedzi respondentów nie napawają optymizmem. Oceny działalności Sejmu i Senatu nadal pozostają gorsze niż przed kryzysem parlamentarnym, który rozpoczął się 16 grudnia. Obecnie pracę posłów negatywnie ocenia dwie trzecie Polaków (65 proc.), a pracę senatorów – połowa (51 proc.).
Minimalnie gorsze, w stosunku do poprzedniego miesiąca, są notowania głowy państwa. Wprawdzie odsetek osób negatywnie oceniających prezydenturę Andrzeja Dudy pozostaje stabilny (38 proc., wzrost o 1 punkt procentowy), jednak nieznacznie rzadziej niż w lutym Polacy deklarują, że są z niej zadowoleni (51 proc., spadek o 3 punkty).
Z aprobatą o prezydenturze Andrzeja Dudy stosunkowo często wypowiadają się najmłodsi respondenci (w wieku 18–24 lata), mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, uzyskujący najniższe dochody per capita, źle oceniający własne warunki materialne, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu i deklarujący prawicową orientację polityczną.
Największym uznaniem Polaków cieszą się władze samorządowe. Pracę administracji w swojej miejscowości pozytywnie ocenia prawie trzy czwarte badanych (71 proc.), natomiast źle – co piąty (20 proc.). Minimalnie więcej zadowolonych z funkcjonowania samorządowców jest wśród mieszkańców wsi, a niezadowolonych – wśród mieszkańców największych aglomeracji.
Siedmiu na dziesięciu Polaków (70 proc.) pozytywnie ocenia pracę policji. Jej notowania są od września 2015 roku w zasadzie niezmienione. Ubyło natomiast respondentów dobrze oceniających funkcjonowanie polskich sił zbrojnych. Od września 2016 roku odnotowano spadek z 69 proc. do 60 proc.
Badanie przeprowadzono w dniach 2–9 marca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |