CBOS: w 2023 roku poprawiły się nastroje społeczne
W ocenie CBOS w 2023 r. poprawiły się nastroje społeczne. Poprawę najbardziej widać w ocenach i przewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej i politycznej.
CBOS przedstawiło roczny bilans nastrojów społecznych w postaci średnich ocen na pięciopunktowej skali od -2 do +2. Według niego w 2023 r. nastąpiła poprawa nastrojów społecznych, najbardziej widoczna w ocenach i przewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej i politycznej. Stosunkowo mniejsze zmiany na plus dotyczą ocen i prognoz odnoszących się do kondycji zakładów pracy, a także do poziomu życia respondentów i ich rodzin.
>>> Czy Polacy chodzą w niedzielę do kościoła? Są najnowsze badania w tej sprawie
„W przypadku postrzegania sfery publicznej, tj. sytuacji politycznej i gospodarczej, zarówno w wymiarze ocen, jak i przewidywań – dość wyraźną poprawę zarejestrowaliśmy po październikowych wyborach parlamentarnych” – podał CBOS.
Oceny sytuacji politycznej przez cały rok pozostawały krytyczne (znajdowały się poniżej zera). W pierwszym półroczu, po pewnej poprawie zarejestrowanej w lutym, średnie ocen utrzymywały się na stabilnym poziomie. W drugim półroczu nastąpiła poprawa, szczególnie widoczna po październikowych wyborach parlamentarnych.
Przewidywania, mimo wahań, poprawiały się. W trzecim kwartale obawy przed pogorszeniem były równoważone nadzieją na poprawę (średnie przewidywań były bliskie zera). W ostatnim kwartale 2023 r. zaczął przeważać optymizm.
CBOS przekazało, że oceny sytuacji gospodarczej systematycznie się poprawiały, co można po części tłumaczyć zmniejszającą się inflacją. Wyraźny wzrost zadowolenia zanotowano po wyborach parlamentarnych. Mimo tych pozytywnych zmian średnie ocen przez większość roku pozostawały ujemne, co oznacza, że Polacy byli raczej niezadowoleni ze stanu gospodarki. W dwóch ostatnich miesiącach roku średnie te były bliskie zera.
Poprawiły się także prognozy sytuacji gospodarczej. Szczególnie wyraźną poprawę zarejestrowano w lutym. O ile na początku roku silniej wyrażany był pesymizm, o tyle w ostatnich miesiącach roku zaczął przeważać optymizm.
>>> CBOS: w 2023 r. Polacy mieli lepsze samopoczucie niż w 2022 r.
Opinie o sytuacji w zakładach pracy przez cały rok były pozytywne. Pewną poprawę ocen zarejestrowano w lutym, w miesiącach wakacyjnych – w lipcu i sierpniu oraz pod koniec roku -0 w grudniu. Postrzeganie kondycji zakładów pracy utrzymywało się na dosyć stabilnym poziomie. O ile na początku roku wskaźniki przewidywań były bliskie zera, o tyle od marca zaczął przeważać optymizm, a przewaga ta po październikowych wyborach parlamentarnych stała się jeszcze bardziej widoczna.
Jak wyjaśniło CBOS, oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin, podobnie jak sytuacji w zakładach pracy, przez cały rok były pozytywne i przez większość roku z miesiąca na miesiąc nieznacznie się poprawiały. Wyraźny wzrost zadowolenia zrejestrowano w listopadzie, po wyborach parlamentarnych. Poprawiły się również przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów. Do maja średnie prognoz kształtowały się nieco poniżej zera, od czerwca były już dodatnie.
Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia”, realizowanych od stycznia do grudnia 2023 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |