Centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce
Na wstępie głos zabrał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko. Duchowny podkreślił, że trwanie przy prawdzie swojej religii, a jednoczesne prowadzenie dialogu z wyznawcami innych religii czy światopoglądów, nie narusza tożsamości własnej wiary, a może ją wręcz pogłębiać.
>>> Dziś obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce
Z kolei Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, podkreślił, że takie okazje jak Dzień Islamu, uświadamiają jak obie religie są do siebie podobne, poczynając od przykazania miłości bliźniego. – To niesamowite podobieństwo treści. Naszym wspólnym głównym przykazaniem jest miłość do Boga i jego stworzeń. Każdy człowiek na tej planecie jest dziełem Boga – podsumował.
>>> Bp Ciereszko: Dzień Islamu ma wskazywać na to, co łączy muzułmanów i chrześcijan
Kolejnym punktem spotkania był dwugłos chrześcijańsko-muzułmański “Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”. Na ten temat ze strony katolickiej wypowiedział się o. Ireneusz Ledwoń OFM, natomiast z muzułmańskiej imam Arkadiusz Miernik.
W dalszej części spotkania zaplanowano wspomnienia o zmarłych w tym roku osobach, ważnych dla dialogu katolicko-muzułmańskiego. O Macieju Musie Konopackim opowiedział imam Rafał Berger, a wspomnienie o muftim Nidalu Abu Tabaqu przedstawił bp Damian Muskus i imam Jabbar Koubaisy.
>>> Poznań: spotkanie z okazji Dnia Islamu w Kościele [GALERIA]
Następnie odbyło się odczytanie fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu – muzułmanie wznieśli modlitwę spontaniczną – „Dua”, natomiast chrześcijańską modlitwę wiernych zakończyło odmówienie „Ojcze nasz”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |