Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Centrum Myśli JP2 organizuje cykl debat „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem”

Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje cykl debat, badań i działań edukacyjnych pod hasłem „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem”. Będzie to okazja do wielopłaszczyznowej refleksji nad współczesnym rozumieniem patriotyzmu. Pierwsza debata odbędzie się w kwietniu.

W komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP poinformowano, że projekt zainauguruje debata „Za, a nawet przeciw”, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

>>> Debata KAI: „Po co nam ten synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy”

„Różne rozumienie patriotyzmu”

Punktem wyjścia do rozmowy na temat stosunku Polaków do władzy – w historii oraz obecnie – będzie zbliżająca się rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czasie dyskusji będzie poruszona m.in. kwestia granic obywatelskiego sprzeciwu oraz miejsca Polski we współczesnej geopolityce.

„Wśród panelistów będą prof. Joanna Kurczewska (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), prof. Wojciech Fałkowski (Zamek Królewski w Warszawie), dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Jagielloński) oraz dr Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna)” – czytamy w komunikacie.

Nawiązując do pierwszej części tytułu projektu „Dwa kolory” organizatorzy chcą podjąć refleksję na temat tego, czy „symboliczna biel oznaczająca pokój oraz czerwień przypominająca bunt, to dwie ścieżki dramatyzujące Polaka – patriotę; czy muszą się one wzajemnie znosić, czy raczej się uzupełniają”. W komunikacie zwrócono uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować w naszym spolaryzowanym społeczeństwie „różne rozumienie patriotyzmu”. „Chcemy pokazać go, jako temat żywy i pojemny, a przede wszystkim wspólnototwórczy, mieszczący w sobie różne, wcale nie wykluczające się postawy” – zadeklarowało Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Patriotyzm w swoim podstawowym znaczeniu miłości ojczyzny był także bardzo bliski Janowi Pawłowi II, którego przesłanie intelektualne podejmujemy w Centrum. Staje się ono jeszcze bardziej aktualne w kontekście trwających zmian geopolitycznych i wojny w Ukrainie” – powiedział koordynator projektu Łukasz Ofiara.

Centrum Myśli JP2 poinformowało, że nauczyciele, uczestnicy debaty, „zostaną dodatkowo zaproszeni do udziału w badaniach fokusowych związanych z postrzeganiem patriotyzmu przez młodych ludzi”. „Celem badania jest stworzenie materiałów edukacyjnych dla uczniów, które staną się alternatywą dla tradycyjnych szkolnych akademii i włączą młodzież w rozważania o byciu patriotą dzisiaj”. Zaznaczono, że efektem pracy będzie wystawa „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem” przygotowana do samodzielnego wydruku, szeroko udostępniona szkołom i instytucjom.

Kolejna debata zatytułowana „Jedni drugich…” odbędzie się 9 czerwca, godz. 17.00, w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Następna – „Wstań i walcz!” – odbędzie się 9 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś 28 września odbędzie się debata na Stadionie Narodowym pod tytułem „Będziem Polakami – między Wyszyńskim a Gombrowiczem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze