Obrady Synodu o synodalności, fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Chiński biskup podzielił się doświadczeniem synodu nt. synodalności

Dwóch chińskich biskupów wzięło udział w Synodzie Biskupów nt. synodalności, który w październiku odbył się w Watykanie. Byli to bp Vincenzo Zhan Silu, ordynariusz diecezji Funing/Mindong oraz bp Joseph Yang Yongqiang, ordynariusz diecezji Hangzhou.

Mieli oni okazję do prywatnych spotkań z papieżem Franciszkiem i przedstawicielami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Ogromnym przeżyciem była dla nich Msza sprawowana z Ojcem Świętym w jego prywatnej kaplicy, podczas której Ewangelia wybrzmiała w języku chińskim.

Po powrocie do Chin bp Vincenzo Zhan Silu podzielił się swym doświadczeniem synodu z biurem ds. komunikacji swojej diecezji, a zapis tej rozmowy został przetłumaczony przez misyjną agencję Fides, jako cenne świadectwo pozwalające uchwycić oddanie, jakie Kościół katolicki w Chinach żywi wobec biskupa Rzymu.

 Uważnie śledziliśmy udział Księdza Biskupa w Synodzie Biskupów w Watykanie. Proszę podzielić się z nami krótką relacją ze zgromadzenia synodalnego?

Przede wszystkim powinniśmy podziękować Bogu za łaskę udzieloną naszej diecezji. Chciałbym również podziękować Ojcu Świętemu za wyznaczenie mnie do udziału w XVI Zgromadzeniu Generalnym Synodu Biskupów. Biskup Yang i ja przylecieliśmy do Rzymu 1 października, a już kolejnego dnia uczestniczyliśmy w Mszy św. inauguracyjnej, której Ojciec Święty przewodniczył na Placu Świętego Piotra. Następnie, aż do Mszy zamykającej obrady 27 października, my dwaj chińscy biskupi uczestniczyliśmy we wszystkich wydarzeniach synodu i było to bardzo satysfakcjonujące. Tematem synodu było budowanie Kościoła synodalnego. Synod przyjął dwie formy: jedną były wystąpienia na obradach w auli, a drugą uczestnictwo w spotkaniach okrągłego stołu w różnych grup językowych. My, dwaj biskupi chińscy, zabraliśmy głos na zgromadzeniu. Moje wystąpienie zostało zrelacjonowane w L’Osservatore Romano, a moja propozycja została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne jako materiał do końcowego dokumentu synodu.

EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

 W mediach społecznościowych widzieliśmy wiele zdjęć Księdza Biskupa z papieżem. Proszę nam opowiedzieć o niektórych ważnych momentach spotkania uchwyconych na zdjęciach podczas synodu?

Podczas synodu mieliśmy wiele okazji do bliskiego kontaktu z papieżem. Po raz pierwszy, 2 października, w dniu otwarcia synodu, biskup Yang i ja, w imieniu Kościoła w Chinach, podarowaliśmy papieżowi figurę Matki Bożej z Szeszan. Papież był bardzo zadowolony. Następnie daliśmy papieżowi drugi prezent, kaligrafię (zwój tkaniny z chińskimi znakami napisanymi ręcznie – red.) napisaną przeze mnie, gdzie wykaligrafowałem: „Zdobywać zaufania zaufaniem”. Jest to przede wszystkim pochwała osoby papieża, jego zachowania, jego cnoty. Słowo „zaufanie” oznacza dobrą wiarę i pokorę, aby zdobyć to zaufanie i miłość ludzi na całym świecie. Kiedy my, dwaj biskupi, przedstawiliśmy papieżowi tę kaligrafię, a jeden z księży przetłumaczył mu znaczenie słów, papież był bardzo zadowolony, po czym wskazał palcem na pierwszy znak i powiedział: „To słowo jest źle napisane”. Przez chwilę wszyscy byliśmy zaskoczeni, ale potem zdaliśmy sobie sprawę, że był to subtelny żart ze strony starszego papieża… Nie ośmielił się przyjąć do siebie tego rodzaju pochwały. Kolejne spotkanie z papieżem szczególnie mnie poruszyło, ponieważ zorganizował specjalną koncelebrę dla nas dwóch chińskich biskupów w swojej prywatnej kaplicy. Podczas Mszy poprosił mnie, abym przeczytał Ewangelię dnia po chińsku. Następnie powiedział: „Chodźcie ze mną do mojego gabinetu. Możecie wziąć, co chcecie”. Widzieliśmy tak wiele rzeczy, które moglibyśmy zabrać, ale oczywiście nie mogliśmy być chciwi i wziąć wszystkiego… Myśleliśmy szczególnie o kapłanach, siostrach zakonnych, konsekrowanych świeckich z naszej diecezji. Chcieliśmy zobaczyć, czy możemy zabrać kilka różańców jako prezenty dla nich, więc wybrałem różańce. Tym razem zabrałem ze sobą wiele różańców. Wszystkie różańce podarował nam sam papież! Przy innej okazji sprezentował nam książki. Po kolacji staliśmy i czekaliśmy, aż papież wyjdzie z jadalni. Kiedy wyszedł, po tym jak się pozdrowiliśmy, papież wziął torbę książek i powiedział: „Specjalnie dla was wybrałem chińską wersję tej książki”. Naprawdę byłem pod wielkim wrażeniem. Ten mądry człowiek wiedział, że nie znamy języków obcych i specjalnie wybrał dla nas chińską wersję książki. Byliśmy mu bardzo wdzięczni!

– W mediach społecznościowych widzieliśmy zdjęcia Księdza Biskupa z sekretarzem stanu i wieloma kardynałami. Jakie są ich nadzieje na teraźniejszość i przyszłość naszej diecezji w Mindong?

Przede wszystkim miała miejsce pogłębiona rozmowa z kard. Pietro Parolinem. Sekretarz stanu z wielkim zainteresowaniem patrzy na naszą diecezję Mindong, na to, jak dopiero zaczęliśmy, i oczekuje, że będziemy nadal zachowywać jedność i komunię nas wszystkich. Również pro-prefekt Dykasterii Ewangelizacji Narodów, kard. Luis Antonio Tagle, bardzo troszczy się o naszą diecezję Mindong i ma nadzieję oraz zachęca, aby nasi wierni byli zjednoczeni, aby byli w komunii, aby wspierać dalszy rozwój. Dostałem od niego osobisty prezent: pierścień, który noszę i krzyż biskupi. Sam sprezentowałem mu kaligrafię ze słowami Wan Fu, będącymi początkiem Zdrowaś Maryjo w języku chińskim. Rozmawialiśmy również z kard. Lazarusem You Heung-sikiem z Dykasterii Do Spraw Duchowieństwa. Do nas, chińskich biskupów, odnosił się szczególnie ciepło. Wszyscy bardzo pragną, aby Kościół w Chinach dobrze sobie radził, zwłaszcza w przypadku naszej diecezji w Mindong (na bp. Vincenzo Zhan Silu ciążyła ekskomunika za bycie „patriotycznym biskupem” i w konsekwencji przyjęcie sakry bez zgody Watykanu, która została zdjęta przez papieża, aby sprzyjać jedności tamtejszego Kościoła. Na mocy obowiązującego porozumienia został on mianowany oficjalnie przez Franciszka ordynariuszem – red.). Mają wielką nadzieję, że pod moim kierownictwem, przy wspólnym wysiłku kapłanów, będziemy w stanie dobrze sobie radzić w Kościele i że możemy uczynić nasz Kościół lepszym. Czuję więc, że jest to jedna z tych możliwości, które nasza diecezja weźmie sobie do serca.

Fot. PAP/EPA/DAVID CHANG

Chińscy biskupi byli obecni na synodzie dopiero po raz trzeci. Poprzednio uczestniczyli w zgromadzeniu nt. młodzieży w 2018 roku i w pierwszej sesji zgromadzenia nt. synodalności w 2023 roku, jednak jedynie w części obrad. Przed podpisaniem watykańsko-chińskiego porozumienia w sprawie nominacji biskupich w 2018 roku żaden biskup z Chin kontynentalnych nie mógł brać udziału w Synodach Biskupów, podobnie jak wcześniej w Soborze Watykańskim II.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze