Fot. pixabay.com

Chiny: co najmniej 48 tys. ochrzczonych w 2018 roku?

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Blisko 48,5 tys. osób przyjęło chrzest w Chinach w 2018 r. – informuje „Vatican Insider”, powołując się na dane Faith Institute for Cultural Studies. Dane pochodzą ze 104 diecezji uznanych przez władze Chin. Portal podkreśla zarazem, że dane te są niepełne.

Zgodnie z raportem na który powołuje się włoskie medium, najwięcej, bo ponad 13 tys. nowo ochrzczonych, to mieszkańcy prowincji Hebei, a także Shanxi (ponad 4,1 tys. osób), Sichuan (ponad 3,7 tys.) i Shandong (prawie 3 tys.) Nowi katolicy dołączyli też do wspólnot m.in. w Tybecie (8 osób) i Sinciang (prawie 60 osób).

„Vatican Insider” podkreśla, że dane te są niepełne, a co za tym idzie, zaniżone, ponieważ nie uwzględniają informacji z tzw. Kościoła podziemnego, nie uznawanego przez władze. Mimo wszystko stanowią jedno z najrzetelniejszych źródeł informacji dot. liczby katolików w Chinach. FICS publikuje je rokrocznie od 2000 r. Można zauważyć, że liczba katolików rosła w tym kraju do 2010 r. W kolejnych latach nowych katolików było coraz mniej. Spadała też liczba powołań – w 1996 r. w Chinach miało być ok. 2,4 tys. seminarzystów, a w 2014 r. jedynie ok. 1240.

Zobacz także
Wasze komentarze