Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Chiny: pierwsze wybory biskupów od czasu porozumienia ze Stolicą Apostolską

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Chinach odbyły się pierwsze wybory nowych katolickich biskupów od czasu ubiegłorocznego tymczasowego porozumienia ze Stolicą Apostolską w sprawie nominacji biskupich. Przewiduje ono, że to papież zatwierdza kandydatów wyłonionych przez lokalny Kościół za zgodą władz państwowych.

Wybory odbyły się w diecezji Hanzhong w prowincji Shaanxi (gdzie wybrano biskupa koadiutora) oraz w diecezji Jining a autonomicznym regionie Mongolia Wewnętrzna (gdzie wybrano ordynariusza).

Koadiutorem diecezji Hanzhong został wybrany 11 kwietnia 44-letni ks. Stephen Xu Hongwei. W głosowaniu wzięła udział większość duchownych diecezji, wraz z jej ordynariuszem, bp Aloysiusem Yu Runshenem. Jednka według informacji agencji UCAN, władze poinformowały elektorów, że jest tylko jeden kandydat i należy na niego głosować, w przeciwnym razie zostanie zakazana praca misyjna w diecezji. Nad wyborami, którym przewodniczył bp Anthony Dang Mingyan z Xi’an, czuwało około 100 policjantów i urzędników państwowych.

Według lokalnych źródeł, wybory były formalnością, gdyż ks. Xu został mianowany biskupem przez papieża jeszcze przed zawarciem chińsko-watykańskiego porozumienia we wrześniu ub.r. Duchowny ten studiował w Rzymie, gdzie uzyskał magisterium z teologii, po czym pracował w Kanadzie.

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Diecezja Hanzhong liczy ponad 9 tys. wiernych, wśród których posługuje 1 biskup, 24 księży i 8 sióstr zakonnych. Ordynariusz, 85-letni bp Yu nie zamierza na razie przechodzić na emeryturę.

Z kolei 9 kwietnia ordynariuszem diecezji Jining został wybrany ks. Anthony Yao Shun, jej były wikariusz generalny. Również on był jedynym kandydatem w wyborach, którym przewodniczył bp Paul Meng Qinglu z Hohhotu. Na sali obecni byli tylko członkowie Kościoła, podczas gdy przedstawiciele władz czekali na wynik głosowania za drzwiami.

Ponad 50-letni ks Yao studiował liturgikę w Stanach Zjednoczonych i przed kilku laty – według źródeł agencji – został już mianowany biskupem przez papieża. Dotychczasowy ordynariusz, bp Liu Shigong zmarł w 2017 r. w wieku 90 lat. Od tej pory urząd ten wakował. Diecezja liczy 70 tys. wiernych, w tym 31 księży i 12 sióstr zakonnych.

Według bp. Menga, zgodnie z wrześniowym porozumieniem, Stolica Apostolska ma miesiąc na przyjrzenie się wybranym kandydatom i potwierdzenie ich nominacji. Jednak, według agencji, Franciszek dokonał wielu nominacji biskupich w Chinach jeszcze przed jego zawarciem, więc dokonywane obecnie wybory są tylko formalnością. Podobnie było także przed zawarciem porozumienia – wybierano kandydatów uprzednio już mianowanych przez papieża, twierdzi UCAN.

Zobacz także
Wasze komentarze