Misterium Męki Pańskiej, Poznań

fot. Marcin Melanowicz

Poznań: po raz dwudziesty największe Misterium Męki Pańskiej w Europie

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia o godzinie 20:00 odbędzie się w Poznaniu największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie, gromadząc kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wstęp jest bezpłatny.

W tym roku poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi swój kolejny jubileusz, zostanie przedstawione po raz 20-ty. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 1998 r. z inicjatywy przyjaciół zgromadzonych wokół Duszpasterstwa Akademickiego Don Bosco. Od początku Misterium wzbudzało wielki entuzjazm i poruszenie w sercach widzów-uczestników, rozrastając się do dzisiejszych monumentalnych rozmiarów. Do dzisiaj spektakl obejrzało ponad milion osób z Polski i ze świata, przybywając na Cytadelę bez względu  na pogodę.

misterium Męki Pańskiej, Poznań, Cytadela

Fot. Marcin Melanowicz

Przeżycie Misterium Męki Pańskiej to okazja do wyjątkowego wejścia w Wielki Tydzień, odbycia rekolekcji „last minute”. Całe Misterium będzie transmitowane na żywo przez stronę www.misterium.eu, w formie wielokamerowej realizacji TV. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w Misterium na żywo, zachęcamy do tej formy obecności z nami.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi w tym roku kolejny jubileusz, zostanie przedstawione po raz dwudziesty. Jednak mimo swojego stażu nie traci w żaden sposób na zainteresowaniu widzów, którzy każdego roku przybywają w ogromnej liczbie kilkudziesięciu tysięcy, szczelnie wypełniając plac pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli. Trudno w to uwierzyć, ale mimo tak ogromnej liczby uczestników od pierwszych chwil na widowni panuje absolutna cisza i skupienie. Ludzie mocno przeżywają to wydarzenie pod względem duchowym, choć i aspekt artystyczny ma tutaj niemałe znaczenie.

Przez te lata w wydarzeniu wystąpiło ponad 5 tysięcy osób, pasjonatów, na co dzień pracujących normalnie, a raz do roku wcielających się w postacie biblijne. Są wśród nich osoby występujące od 1998 r., dla których udział w Misterium stał się obowiązkowym wydarzeniem w roku. Wielu z nich „wciągnęło” do przygotowania widowiska całe rodziny, przyjaciół, sąsiadów. Każdego roku przybywają nowe osoby; niektóre są pierwszy raz, ale większość widziała Misterium wielokrotnie i postanowiła przeżyć je od zupełnie innej strony. Teraz to oni będą stanowili Tłum Żydowski, który najpierw przywita Jezusa w Jerozolimie radosnym „Hosanna”, by następnie wydać go na śmierć przez ukrzyżowanie.

„Sukcesywnie angażuję w granie i wspólne przeżywanie całą rodzinę. Staje się to naszą tradycją, że całą rodziną wydłużamy przeżywanie Świąt Wielkanocnych: najpierw o próby, potem Misterium, Niedzielę Palmowa i Triduum Paschalne … 2 dni świąt my obchodzimy ponad 3 tygodnie!” – mówi Cezary Łapa, który rozpoczynał swoją misteryjną „karierę” właśnie w Tłumie Żydowskim, później przez kilka lat grał Judasza, by aktualnie „przytulić się do krzyża” jako Jezus.

Poza aktorami przy Misterium pracuje ok. 650 osób. Są to m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, 300-osobowy chór i 50-cio osobowa orkiestra symfoniczna. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze ZHR i ZHP, którzy podczas Ostatniej Wieczerzy, rozdają także 1000, specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca. Misterium to także przepiękna gra dźwięku i światła. Reflektory lotnicze APM i niezwykłe utwory pasyjne wykonane przez Poznański Chór „Polihymnia” dopełniają całości, tworząc mistyczną, pełną emocji atmosferę. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego o wielkości 12×20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia.

Misterium Poznań 2019 plakat jpg

– Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku. Przeżycie na żywo męki Chrystusa przedstawione w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu porusza i wzmacnia w wierze. – mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej. – Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. – dodaje.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej to największe widowisko pasyjne w Europie, które każdego roku gromadzi tysiące ludzi z Polski i ze świata. Rozpocznie się tuż po zmroku, o godzinie 20:00, w sobotę 13 kwietnia na poznańskiej Cytadeli. Dwie godziny wcześniej, o godzinie 18:00 odbędzie się Msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę. Każdy zaproszony jest także na Mszę św.

Spektakl trwa 80 minut, jest otwarty dla wszystkich, a wstęp jest bezpłatny. Informację o miejscach parkingowych znajdziecie Państwo  tutaj: http://misterium.eu/dla_widzow/mapa_dojazdu/.

Zobacz także
Wasze komentarze