epa06180493 Lee Mi-Seon, director General of Earthquake and Volcano center of South Korea’s Meteorological Administration, speaks about the nature earthquake wavelength (top) and a man-made earthquake waveength (under) as a screen showing at the Korea Meteorological Administration center in Seoul, South Korea, 03 September 2017. Reports state that North Korea is believed to have conducted its sixth nuclear test. EPA/JEON HEON-KYUN Dostawca: PAP/EPA.

Chiny „stanowczo potępiają” próbę atomową Pjongjangu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chiny „stanowczo potępiają” kolejną próbę atomową przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną oraz apelują do władz w Pjongjangu o powstrzymanie się od działań, które mogłyby pogorszyć obecną sytuację – ogłosiło chińskie MSZ w wydanym oświadczeniu.

Korea Północna „zignorowała sprzeciw społeczności międzynarodowej i dokonała nowej próby nuklearnej” – głosi ministerialny komunikat, dodając, że „rząd Chin wyraża stanowczy sprzeciw (wobec tego testu) i zdecydowanie go potępia”.

Wzywając Pjongjang do unikania „niewłaściwych” działań, Chiny pragną podkreślić swoje „niewzruszone” zaangażowanie we współpracę ze społecznością międzynarodową w celu zapewnienia pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim – dodano.

Fot. EPA/JEON HEON-KYUN

Chińska agencja ds. bezpieczeństwa atomowego poinformowała, że rozpoczęła pomiary promieniowania wzdłuż granicy z Koreą Płn.

Agencja dpa zwraca uwagę, że do najnowszych wydarzeń na Półwyspie Koreańskim nie odniósł się prezydent Chin Xi Jinping podczas 50-minutowego przemówienia, jakie wygłosił w niedzielę na otwarcie forum ekonomicznego szczytu państw BRICS w chińskim mieście Xiamen (Siamen).

Fot. EPA/Mark Schiefelbein

Chiny, które są najważniejszym sojusznikiem Korei Płn. i jej największym partnerem handlowym, wielokrotnie podczas obecnego kryzysu apelowały o spokój. Pekin dawał wyraz swej frustracji wywołanej zarówno licznymi północnokoreańskimi próbami nuklearnymi i testami rakietowymi jak i zachowaniem Korei Płd. i USA, które postrzega jako powód eskalacji napięcia.

Państwo Środka od dawna obawia się, że konflikt na Półwyspie Koreańskim spowodowałby falę uchodźców i zjednoczenie obu Korei pod wodzą proamerykańskich władz w Seulu. Jak przypomina agencja Reutera, Korea Płn. oddziela też Chiny od wojsk USA stacjonujących w Korei Płd. i Japonii.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej na terytorium Korei Płn. odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne, podobne do tych, które towarzyszyły poprzednim próbom jądrowym w Korei Północnej. Była to szósta próba atomowa Pjongjangu.

Chiny „stanowczo potępiają” próbę atomową Pjongjangu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze